Po przeczytaniu tego krótkiego artykułu dowiesz się, jak zarejestrować własną firmę, a właściwie indywidualną działalność gospodarczą. Przekonasz się również, że wbrew obiegowym opiniom, wcale nie jest to takie trudne.

Data dodania: 2012-07-09

Wyświetleń: 1437

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Nie ulega wątpliwości, że własna działalność gospodarcza to duże wyzwanie. Warto jednak wiedzieć, że przynajmniej założenie własnej firmy nie jest obecnie skomplikowane. Aby zarejestrować firmę, należy wejść na stronę centralnej ewidencji i informacji działalności gospodarczej, a następnie wypełnić i wysłać wniosek. Podpisać wniosek będą mogły jednak tylko osoby, które posiadają bezpieczny podpis elektroniczny lub profil zaufany. Pozostali kandydaci na przedsiębiorców będą musieli udać się do urzędu gminy (miasta) w celu potwierdzenia tożsamości.

Dobra wiadomość jest taka, że obecnie wybór formy opodatkowania sprowadza się do zaznaczenia odpowiedniej opcji w formularzu ceidg (do wyboru są zasady ogólne, ryczałt ewidencjonowany oraz karta podatkowa). Wizyta u urzędzie skarbowym będzie konieczna, jeśli przedsiębiorca od początku działalności (np. ze względu na możliwość wystawiania faktur) chce płacić podatek VAT. Tak czy inaczej nie obejdzie się również bez wizyty w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Przedsiębiorcy, którzy mają zamiar zatrudnić pracownika, muszą poinformować o tym fakcie Państwową Inspekcję Pracy w ciągu 30 dni od dnia zatrudnienia. Żeby prowadzić zgodnie z prawem np. restaurację, trzeba spełnić wymogi sanepidu. Poza tym trzeba pamiętać, że niektóre rodzaje działalności gospodarczej wymagają uzyskania odpowiednich koncesji, zezwoleń, licencji. Mikroprzedsiębiorcy bardzo często ubiegają się o zezwolenie na sprzedaż detaliczną alkoholu. 

Być może wydaje ci się, że dużo tych formalności, ale jeszcze parę lat temu trzeba było udać się do urzędu statystycznego (GUS) po regon. Nie można było zarejestrować firmy przez Internet. A wniosek o zarejestrowanie firmy nie był jak dziś wolny od opłat. Widać więc, że zmiany poszły w dobrym kierunku.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena