Zgodnie z art. 4 ust 1 pkt 3 spółką jednoosobową jest spółka kapitałowa, której wszystkie udziały albo akcje należą do jednego wspólnika albo akcjonariusza. Jednoosobową spółkę może być spółka z o.o, ale także spółka akcyjna.

Data dodania: 2015-07-10

Wyświetleń: 1017

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jednoosobowa spółka z o.o.

 

Charakterystyczną cechą jednoosobowej spółki jest to, że wszystkie obowiązki spoczywają na jednym przedsiębiorcy, na którego spada całkowita odpowiedzialność.

 

Jak powstaje jednoosobowa spółka z o.o.?

 

Spółka o której mowa może zostać utworzona przez osobę fizyczną, a także inne podmioty. Warto jednak pamiętać o tym, że inna jednoosobowa spółka  z o.o. nie może być udziałowcem kolejnej jednosobowej spółki!

Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że dopuszczalna w prawie jest jednak sytuacja, w której po utworzeniu przez spółkę z o.o. jednoosobowej spółki z o.o., spółka tworząca przekształci się w spółkę jednoosobową.

 

Spółka powstaje z chwilą zawarcia aktu założycielskiego, który zostaje sporządzony przez wspólnika. Akt ten traktowany jest na poziomie umowy spółki.

 

Zgłaszając jednoosobową spółkę z o.o. do KRS należy załączyć informacje takie jak:

* imię i nazwisko jedynego wspólnika albo firmę (nazwę) i siedzibę oraz adres jedynego wspólnika a także wzmiankę, że jest on jedynym wspólnikiem spółki.

 

Zawiązanie spółki wiąże się z powstaniem spółki z o.o. w organizacji, która ma prawo do zaciągania zobowiązań, pozywać oraz być pozywana.

 

Jednoosobowa spółka z o.o. - jakie niesie ze sobą ograniczenia?

Kodeks spółek handlowych określa precyzyjnie ograniczenia związane z zawiązaniem tego rodzaju spółki. Chodzi tutaj głównie o zawierane pomiędzy spółką a jej wspólnikiem czynności prawnych. Oświadczenie woli składane przez wspólnika spółki powinno zostać złożone na piśmie pod rygorem nieważności. Większa uwaga na tym ograniczeniu koncentruje się, gdy jedyny wspólnik pełni funkcję jednoosobowego zarządu.

 

Bezpieczeństwo spółki to podstawa sukcesu!

Kodeks mówi o nakazie dokonywania  wszelkich czynności prawnych pomiędzy spółką, reprezentowaną przez jej jedynego wspólnika (pełniącego funkcję jednoosobowego zarządu), a tym wspólnikiem w formie aktu notarialnego. Nad wszystkimi czynnościami prawnymi czuwa zarówno notariusz jak i sąd rejestrowy.

 

Wspólnik jednoosobowej spółki z o.o.

Wspólnik tej spółki to osoba fizyczna prowadząca pozarolniczą działalność w rozumieniu przepisów ustawy o systemie ubezpieczeń.  Osoba ta podlega obowiązkowym składkom społecznym oraz zdrowotnemu.

 

Zgromadzenie wspólników atutem spółki!

Ten rodzaj spółki wiąże się z uproszczonymi zgromadzeniami wspólników.  Na jednym wspólniku spoczywają wszelkie uprawnienia:

przy podejmowaniu uchwał nie ma potrzeby liczenia głosów; jedyny wspólnik dysponuje bowiem wszystkimi głosami,

ponieważ wspólnik sam o wszystkim decyduje, to nie ma potrzeby przeprowadzania głosowań tajnych w sytuacjach, gdy tego wymagają przepisy.



 

Prowadząc działalność w postaci jednosobowej spółki z o.o. istnieje możliwość pełnej kontroli nad firmą oraz oddzielenia ryzyka wspólnika od ryzyka prowadzonej działalności. Z drugiej strony zaś ten rodzaj spółki zobowiązuje do oświadczeń woli składanych wyłącznie w formie pisemnej.

 
 
Licencja: Creative Commons
0 Ocena