Każda osoba prowadząca działalność gospodarczą musi zdecydować się na jedną formę opodatkowania uzyskiwanych przychodów. Aktualnie przedsiębiorcy mogą wybierać spośród czterech form: opodatkowania według skali podatkowej, podatku liniowego, ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i karty podatkowej.

Data dodania: 2015-10-26

Wyświetleń: 1291

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zalety i wady określonych form opodatkowania działalności gospodarczej

Każda z nich posiada wady i zalety, którym warto się bliżej przyjrzeć zanim dokonamy ostatecznego wyboru.

Opodatkowanie według skali podatkowej

Z tej formy opodatkowania może skorzystać każdy przedsiębiorca. Podatek odprowadza się od dochodu będącego różnicą między przychodem a kosztami jego uzyskania. Podatnik ma obowiązek prowadzić Księgę Przychodów i Rozchodów bądź księgę rachunkowa. Czasami konieczne jest również ewidencjonowanie środków trwałych, wyposażenia, przebiegu pojazdu itp. Podatek odprowadza się w formie zaliczek za okresy kwartalne lub w firmie uproszczonej.

Do zalet takiego rozwiązania można zaliczyć:

- pomniejszanie kwoty przychodów o koszty ich uzyskania,

- możliwość pomniejszenia dochodu o straty poniesione w poprzednich latach,

- stosowanie kwoty zmniejszającej wysokość podatku,

- możliwość korzystania z ulg i odliczeń,

- możliwość rozliczenia dochodu wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dzieci.

Natomiast największą wadą takiej formy opodatkowania jest to, iż do przychodów uzyskanych z prowadzonej działalności gospodarczej konieczne jest doliczenie przychodów uzyskanych z innych źródeł (np. dodatkowej pracy na etacie). Wtedy też, gdy łączny dochód przekroczy 85 528 zł, wysokość podatku wzrasta z 18% do 32%.

Podatek liniowy

Ta forma opodatkowania jest dostępna dla osób działających samodzielnie lub w spółkach cywilnej, partnerskiej, jawnej oraz komandytowej. Wysokość tego podatku wynosi 19%. Jeśli chodzi o spółki to nie ma żadnej dyrektywy nakazującej, by każdy ze wspólników rozliczał się w ten sposób. A więc możliwe jest, by jeden z nich wybrał ten sposób opodatkowania prowadzonej działalności, a pozostali inną np. według skali podatkowej. Podatek odprowadza się od dochodu, będącego różnicą przychodu pomniejszonego o koszty jego uzyskania. Jeśli zaś chodzi o zaliczki na podatek dochodowy to opłaca się je kwartalnie lub w formie uproszczonej (comiesięczne wpłacanie stałej kwoty, która nie jest zależna od dochodu).

Zaletami opodatkowania podatkiem liniowym są:

- pomniejszanie przychodów o koszty ich uzyskania,

- stała stawka podatku, na którą nie ma żadnego wpływu wysokość osiąganych dochodów,

- do dochodów osiąganych z prowadzonej działalności gospodarczej nie dolicza się dochodów uzyskanych z innych źródeł,

- od dochodów pozyskiwanych z innych źródeł i opodatkowanych według skali podatkowej można odliczać ulgi.

Z kolei do wad można zaliczyć:

- nie można się rozliczać wspólnie z małżonkiem ani jako rodzic samotnie wychowujący dziecko,

- od podstawy opodatkowania można odliczyć tylko odprowadzone w danym roku składki na ubezpieczenie zdrowotne, kwoty wpłacone na konto emerytalne oraz straty poniesione w poprzednich latach,

- możliwość odliczenia składek na ubezpieczenie zdrowotne, które zostały odprowadzone w danym roku podatkowym.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Na tą formę opodatkowania może się zdecydować osoba samodzielnie prowadząca działalność gospodarczą, działająca w spółce cywilnej lub jawnej, ale tylko wtedy, gdy spełnia określone przez prawo wymogi. Obowiązuje kilka stawek ryczałtu, mianowicie 20%, 17%, 8,5%, 5,5% oraz 3%, a to, którą będzie musiał opłacać przedsiębiorca uzależnione jest od rodzaju prowadzonej przez niego działalności. Warto podkreślić, że opodatkowaniu podlega przychód, którego nie można pomniejszych o koszty jego uzyskania. Niemniej jednak, istnieje możliwość odliczenia od niego wydatków, które jeszcze nie zostały od niego odjęte lub nie zostały zaliczone w poczet kosztów uzyskania przychodu. Możliwe jest również odliczenie od niego strat poniesionych w poprzednich latach. Osoby odprowadzające ten rodzaju podatku zobowiązane są do ewidencjonowania przychodów i czasami do prowadzenia wykazu środków trwałych a także wartości niematerialnych i prawnych. Podatek opłaca się co miesiąc lub kwartalnie.  

Wśród zalet takiego rozwiązania należy wskazać:

- bardzo prosty sposób prowadzenia ewidencji,

- niskie stawki opodatkowania w porównaniu do podatku liniowego lub podatku według skali podatkowej.

Natomiast wady takiego opodatkowania to:

- przychodu nie można pomniejszyć o koszty jego uzyskania, nawet jeśli są bardzo wysokie,

- nie ma możliwości rozliczania się wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko.

Karta podatkowa

Z karty podatkowej mogą skorzystać jedynie Ci przedsiębiorcy, którzy prowadzą określoną przez prawo działalność i spełniają pewnie wymogi. Chcąc z niej skorzystać należy złożyć w urzędzie skarbowym druk PIT-16. Wysokość karty podatkowej ustalana jest przez naczelnika tejże instytucji i obowiązuje przez rok. Uzależniona jest od stawek ustawowych, rodzaju prowadzonej działalności, liczby zatrudnionych pracowników oraz liczby mieszkańców w danej miejscowości. Podatnicy korzystający z karty podatkowej nie muszą prowadzić ksiąg podatkowych, ale zobowiązani są do prowadzenia ewidencji zatrudnionych osób i kart przychodów pracowników. Poza tym muszą przechowywać rachunki i faktury oraz okazywać je na żądanie klientów.

Zalety karty podatkowej:

 - mocno okrojone obowiązki ewidencyjne,

- dokładnie określony podatek, który opłaca się przez cały rok,

- możliwość zrezygnowania z karty podatkowej w ciągu 14 dni od otrzymania decyzji o jej przyznaniu.

Wady karty podatkowej:

- podatek należy opłacać niezależnie od wysokości uzyskiwanych przychodów,

- nie można złożyć rocznego rozliczenia podatkowego wspólnie z małżonkiem ani jako rodzic samotnie wychowujący dziecko,

- nie można skorzystać z żadnych ulg podatkowych, dopuszczalne jest jedynie odliczenie składek odprowadzonych na ubezpieczenie zdrowotne.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena