Jednym z najlepszych sposobów opodatkowania naszej nowej, niewielkiej firmy może stać się tak zwany ryczałt ewidencjonowany. Jest to forma bardzo dogodna, znacznie uproszczona w porównaniu z tzw. opodatkowaniem na zasadach ogólnych.

Data dodania: 2013-08-20

Wyświetleń: 2195

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dodatkowo, taka forma jest niezbyt skomplikowana, a do tego daje możliwość korzystania z niższych stawek podatkowych (nawet już od 3%). Co prawda opodatkowuje się tu wyłącznie przychody (nie pomniejszając ich o koszty uzyskania), ale w niektórych rodzajach działalności taka forma może okazać się wyjątkowo korzystna.

Sam wybór tej metody wynikać będzie zawsze z naszej inicjatywy jako przedsiębiorcy. Musimy wyraźnie zadeklarować, że taką właśnie formę opodatkowania chcemy stosować, składając w urzędzie skarbowym stosowne oświadczenie. Organ podatkowy nie może nam zakazać takiego wyboru, ani też nie musi wyrażać swojej zgody na opodatkowanie w postaci ryczałtu od dochodów ewidencjonowanych. My sami natomiast musimy zdobyć pewność, że w naszej sytuacji prawnej oraz przy naszym typie działalności ta forma jest dopuszczalna.

Niezbędnym wymogiem dla zastosowania ryczałtu ewidencjonowanego jest prowadzenie działalności pozarolniczej (jej rodzaj jest określony w odrębnych przepisach) i to przez osobę fizyczną (ale także w formie spółki cywilnej osób fizycznych) Jeżeli okaże się, po złożeniu przez nas oświadczenia o wyborze ryczałtu, że jednak nie mieliśmy w danej sytuacji do tego prawa lub też nie mamy prawa do zastosowania ryczałtu od naszego rodzaju dochodów – wówczas po prostu takie oświadczenie staje się bezskuteczne. Nie wywoła to żadnych skutków, poza naszym powrotem do opodatkowania na zasadach ogólnych.

Przy rozpoczynaniu działalności składamy więc takie oświadczenie (nie później niż w dniu osiągnięcia pierwszych przychodów), podając jednocześnie terminy, w jakich będziemy chcieli się rozliczać z podatku (miesięcznie, kwartalnie). Raz dokonany wybór formy opodatkowania jest wiążący przez okres kolejnych lat, do czasu, aż pisemnie wyrazimy swą wolę zmiany formy opodatkowania na inną (np. na kartę podatkową czy zasady ogólne).

Wyjątkiem będzie sytuacja, kiedy w którymś z pełnych okresów rocznych osiągniemy już maksymalny pułap przychodów przewidzianych dla stosowania ryczałtu ewidencjonowanego. Wciąż obowiązuje tu granica równowartości 150 tys. euro – to jest przykładowo za rok 2012 można było osiągnąć roczny przychód do ok. 615 300 zł. Jeżeli go przekroczyliśmy – musimy koniecznie zmienić formę opodatkowania.

Jeżeli prowadzimy już jakiś czas naszą działalność, a chcemy dopiero zacząć być rozliczani w danym roku na zasadzie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych – powinniśmy złożyć fiskusowi pisemne oświadczenie. Obowiązującym tu terminem jest 20 stycznia każdego roku, a składamy oświadczenie na ręce naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla naszego miejsca zamieszkania (a nie np. siedziby firmy)

Podobnie gdybyśmy osiągali przychody z prywatnego najmu (tu także możliwa jest do zastosowania forma ryczałtu ewidencjowanego), powinniśmy złożyć takie oświadczenia najpóźniej do 20 dnia stycznia lub nie później niż do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnęliśmy pierwszy przychód z tego tytułu.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena