Podeszwa to podstawa
To właśnie podeszwa jest naszym najlepszym przyjacielem podczas mrozu i bohatersko chroni nas od złego. Podczas wyboru butów zimowych warto więc zwracać baczna uwagę na grubość i jakość podeszwy. Unikajmy jak ognia podeszew zupełnie płaskich i takich, które ślizgają się na posadzce już nawet podczas przymierzania. Podeszwa powinna być skuteczną izolacją termiczną, oraz uchronić nas przed upadkiem na śliskich powierzchniach – tak więc buty z lichą, gładką jak tafla lodu i ślizgającą się podeszwą – niech trafią do rezerwy i czekają na cieplejsze pory roku. Jeśli jednak chcemy samodzielnie zadbać o ciepełko naszych stóp, możemy dokupić specjalne grube wkładki do butów – pomogą nam w czasie silniejszych ataków zimy. Wiele z tych wkładek ma także właściwości antybakteryjne i pomagają utrzymać wnętrze buta w czystości i świeżości.
Wasza wysokość!
Tak to z pozoru oczywista porada, jednak wiele osób zimą nosi niskie (poniżej kostki) buty, które podczas pierwszego śniegu zapewnią naszym stopom spory, wilgotny dyskomfort, który możemy potem długo odchorowywać. Jeśli więc chcemy być gotowi nawet na śnieżycę i swobodnie i komfortowo przemierzać swoją drogą – pamiętajmy, by niskie buty pozostawić na porę przejściową – zimą nie warto ryzykować przemarznięcia i przemoczenia stóp. Pamiętajmy tez, aby wybrać buty z solidnym ociepleniem wewnętrznym, gdyż to właśnie ono zapewni nasze stopie miłe legowisko i ciepłe schronienie przed zimnem.
Druga skóra czy syntetyk?
Niektórzy są zwolennikami tańszych możliwości – czyli wyboru butów ze sztucznej skóry, tłumacząc, że zimą zapewnia ona stopom więcej ciepła i rzadko przemaka. Tymczasem, skóra naturalna, owszem nie robi naszym stopom takiej szklarni, jak syntetyki, ale pozwala jej oddychać – co automatycznie zmniejsza pocenie się stóp zapewnia dobry komfort termiczny. Jeśli zamierzamy więc kupić dobre obuwie na lato, zainwestujmy w obuwie skórzane, pamiętając przy tym by regularnie czyścić i pielęgnować buty i nigdy, przenigdy nie suszyć ich zbyt blisko kaloryferów czy na grzejniku albo piecyku. Wodoodporne buty z materiałów syntetycznych też warto mieć, ale najlepiej używać ich doraźnie, w przypadku wyjątkowo trudnej pogody. Warto także w swojej butotece posiadać śniegowce, dzięki którym pokonamy nawet największe zaspy.