Od wieków człowiek szuka sposobów na zatrzymanie niezwykłych zapachów i kuszenie nimi, kiedy tylko będzie miał na to ochotę. Oto kilka niezwykłych składników, jakie można znaleźć w perfumach.

Data dodania: 2014-11-10

Wyświetleń: 2139

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Ciekawe składniki perfum

1.OUD – to jeden z najdroższych składników perfum o dość niezwykłym pochodzeniu. Pozyskuje się ją z konarów drzewa agarowego, uzyskując mocną nutę – bardzo trwałą, mocną i nieco orientalną i idealną dla koneserów i miłośników niezwykłych zapachów. Jednak proces powstawania niezwykłego zapachu jest bardzo ciekawy – drzewo Aguilaria zostaje zaatakowane przez pasożytniczego grzyba – i, aby zwalczyć intruza, rozpoczyna wydzielać gęstą czarną substancję ochronną. Oba organizmy przez lata walczą, równoważąc swoje siły – po czasie oba twory przegrywają walkę – pozostawiając po sobie ciemny, konar nasycony żywicą oud – której wyjątkowego, pełnego walki i siły zapachu, nie da się porównać do niczego innego na planecie. Olejek poza niezwykłym zapachem posiada także szereg właściwości – między innymi składniki, które mają właściwości wyciszające i kojące nerwy (w dużych ilościach wręcz odurzające).

2. Piżmo – to odzwierzęca substancja znana ze swoich właściwości i wykorzystania jako naturalnego afrodyzjaku. Już wiele lat temu dostrzeżono niezwykłość tego zapachu – jest to połączenie słodyczy z ciężkiego, ostrego aromatu – to mieszanka, która pobudza zmysły i obok której trudno przejść obojętnie. Substancja ta pozyskiwana jest z gruczołów piżmowca – jednak obecnie coraz częściej zapach udaje się skutecznie zastąpić odpowiednikiem syntetycznym – który godnie naśladuje twór stworzony przez matkę naturę.

3. Ambra – to także naturalna substancja pozyskiwana z przewodu pokarmowego kaszalota. Znana jest z właściwości utrwalających perfumy, a także, przez proces fotooksydacji zyskuje swój niepowtarzalny słodko-gorzki, charakterystyczny zapach. Ambra jest bardzo ceniona wśród mistrzów perfumiarstwa, jednak, ze względu na ochronę zwierząt, coraz częściej zastępowana jest odpowiednikami syntetycznymi.

4. Cywet to wydzielina z gruczołów analnych łaszowatych. Zapach ten jest o tyle niezwykły – że przy pierwszym kontakcie daje on nieprzyjemny, intensywny zapach fekaliów – jednak po rozcieńczeniu alkoholem, zyskuje niezwykłe właściwości i subtelny zapach z nutą piżma i kwiatów. Poza tym, że posiada niesamowity zapach własny, jest także bardzo cenionym utrwalaczem zapachów. Ta substancja także powoli odchodzi do historii i ze względu na ochronę zwierząt, pozyskuje się sztuczne odpowiedniki.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena