Suche włosy, pozbawione naturalnego płaszcza ochronnego w postaci tłuszczowego łoju (sebum), łatwiej tracą wilgoć i ulegają łamaniu, są bardziej podatne na rozdwajanie końcówek, tracą blask i sprężystość, stają się sianowate, elektryzują się i trudno je ułożyć.

Data dodania: 2012-09-28

Wyświetleń: 3686

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Włosy składają się w głównej mierze z wody i protein. Proteiny białkowe tworzą we wnętrzu włosa spiralny twór o nazwie alfa helisa. Są one odpowiedzialne za elastyczność i sprężystość włosa. Poniższe czynniki niszczą proteiny białkowe i zaburzają gospodarkę wodną.

Przyczyny suchych włosów:
- zbyt częste moczenie włosów podczas pływania i kąpieli — woda słona i chlorowana;
- zbyt częste mycie głowy silnym szamponem;
- chemiczne upiększanie, tj. farbowanie i trwała ondulacja;
- nadmierne wystawianie włosów na działanie ciepła, np. elektryczne lokówki, prostownice, słońce (promienie UV), a także zbyt ciepła woda podczas kąpieli;
- nadmierne wystawianie włosów na osuszające działanie wiatru i suszarek; 
- klimatyzacja;
- upływający wiek także sprzyja wysuszaniu włosów, podobnie jak skóry. 
Bez względu na przyczynę, suche i zaniedbane włosy potrzebują szybkiej pomocy. Często suchości włosów towarzyszy łupież.

Oto domowe sposoby na suche włosy:

Innowacyjna higiena bez chemii myjącej. Jedną z głównych przyczyn suchych włosów jest niewystarczające wypłukanie resztek szamponu, które, oblepiając pory, mieszki i nasady włosów, wpływają niekorzystnie na ich stan.
Mikro- i nanobąbelki powietrzno-wodne umożliwiają precyzyjne mycie włosów bez szamponu, nie naruszając ochronnego płaszcza hydrolipidowego! Całkowite wyeliminowanie środków myjących w codziennej higienie włosów przesuszających się znacznie przyspiesza proces leczenia. Po opanowaniu schorzenia można stosować łagodne szampony. Prozdrowotne mikropęcherzyki, pękając, dokładnie myją i masują, dzięki czemu poprawia się ukrwienie skóry głowy i zostaje przywrócona jej prawidłowa funkcja. Dodatkowo tak oczyszczone włosy lepiej wchłaniają miejscowe preparaty lecznicze.
Natomiast specjalne kule piorące, które bez utraty skuteczności prania ograniczają zużycie środków chemicznych, sprawiają, że ubrania, w tym przypadku prane nakrycia głowy, są bardziej przyjazne dla suchych włosów. Mniej proszku w praniu to lepiej wypłukana odzież z drażniących pozostałości chemii.

Zanim skorzysta się z dobrodziejstw higieny mikrobąbelkowej trzeba:
• Dokładnie spłukiwać szampon i inne preparaty, aby ograniczyć wysuszanie włosów przez pozostawione resztki kosmetyku. Zgodnie z zasadą im dłużej, tym lepiej, choć płukanie głowy pod zwykłym prysznicem rzadko bywa wystarczające.
• Płukać włosy zimną wodą, która zamyka łuski, dzięki czemu włosy stają się bardziej gładkie i błyszczące. Każde mycie głowy najlepiej kończyć płukaniem zimną wodą.

Częstotliwość mycia. Suche włosy nie wymagają tak częstego mycia, jak włosy normalne czy przetłuszczone — wystarczy je myć raz na 3 dni.

Unikanie kosmetyków do włosów z alkoholem w składzie, który może wysuszać włosy. Szczególnie dotyczy to lakierów i pianek do stylizacji.

Właściwy szampon. Szampon razem z brudem zmywa tłustą, ochronną powłokę włosa, dlatego w przypadku włosów przesuszających się najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie łagodnego szamponu intensywnie nawilżającego, przeznaczonego do włosów suchych lub zniszczonych, albo szamponu dla dzieci. W składzie takiego szamponu powinny znajdować się olejki roślinne, żółtko jaj, pantenol, proteiny, biolin, keratyna i aminokwasy.

Suszenie suchych włosów powinno odbywać się naturalnie, ale jeśli czas goni, należy używać wyłącznie chłodnego strumienia z suszarki, trzymając ją minimum 20 cm od głowy. Pod wpływem gorącego nawiewu otwierają się łuski włosów i w efekcie paruje z nich cała woda. Inny rozwiązaniem jest delikatne osuszanie ręcznikiem — nie wolno trzeć zbyt mocno, aby nie połamać końcówek. Suchych włosów najlepiej nie suszyć do końca, można je zostawić lekko wilgotne — zdążą wyschnąć przed wyjściem z domu.

Odżywka/balsam ma działanie przywracające związek zewnętrznych warstw włosa (pochewki, torebki) z rdzeniem zajmującym jego część centralną. Odżywka nawilża włos oraz zapobiega gromadzeniu się na nim ładunku elektrostatycznego, który powoduje rozdzielanie się włosów. Preparatu należy więcej nakładać na końcówki, a mniej u nasady, po każdym myciu włosów. Najlepiej metodą prób i błędów dobrać najodpowiedniejszy środek dla siebie. W jego składzie powinna znajdować się keratyna, aloes, minerały lub wyciąg z imbiru.

Płukanka z nagietka jest wskazana na suche włosy 2 razy w tygodniu. Należy zaparzyć 2 torebki nagietka w litrze wody. Podobne działanie wykazuje napar z kwiatu lipy, zielonego owsa i melisy. Ich połączenie wzmocni skuteczność płukanki.

Majonez ma działanie nawilżające. Należy pozostawić go na włosach min. na 5 minut, max. do godziny.

Domowe maseczki na suche włosy:

Maski należy stosować przynajmniej raz w tygodniu, po uprzednim umyciu głowy, i dokładnie zmywać łagodnym szamponem do włosów suchych (czasami wielokrotnie, jeśli maska jest uporczywa). Maseczkę trzeba przez kilka minut wmasowywać w skórę głowy i włosy, następnie, aby lepiej się wchłonęła, należy założyć czepek (lub owinąć głowę folią aluminiową) i nagrzany zwykły ręcznik (lub poduszkę/koc rozgrzewający).
Czas trzymania maseczki na głowie w razie indywidualnych potrzeb można skrócić lub przedłużyć — czasami lepsze efekty daje całonocne trzymanie kompresu na głowie. Po usunięciu maseczki należy położyć odżywkę.

Podstawowe składniki domowych maseczek to avocado, banany, aloes, piwo, jajko, miód, mleko, majonez, śmietana, naturalny jogurt czy sok z cytryny. Można z nich tworzyć dowolne kombinacje lub stosować pojedynczo na włosy.

Najskuteczniejsze i najpopularniejsze receptury:
- Mieszanka mocno dojrzałych, miękkich i sczerniałych bananów z zepsutymi owocami awokado to tajemnica hollywoodzkich stylistów - spłukać po 15 minutach.
- Rozgniecione awokado wymieszane z 3 łyżkami gęstej śmietany  — spłukać po 30 minutach, zabieg powtarzać codziennie przez 10 dni.
- Awokado, łyżeczka miodu i 2 łyżeczki oliwy z oliwek — spłukać po 20 minutach. 
- Szklanka piwa wymieszana z jajkiem — spłukać po 15 minutach.
- 3 łyżki majonezu, jajko i sok z cytryny — spłukać po 10 minutach.
- 2 łyżki jogurtu, 2 łyżki miodu i jajko — spłukać po 10 minutach.

Skuteczne nawilżanie włosów zapewniają także maseczki olejowe zawierające olej rycynowy, olej kokosowy, olej palmowy, olej Jojoba, olej Awokado, olej ze słodkich migdałów, olej rozmarynowy, olej rokitnikowy, olej Amla Bhringaraj, oliwę z oliwek czy naftę kosmetyczną. Można z nich tworzyć dowolne kombinacje, dodając wcześniej wymienione składniki.

Najskuteczniejsze i najpopularniejsze receptury:
- Oliwę z oliwek należy wmasować we włosy i skórę głowy, omijając nasadę włosów — spłukać po 2–3 godzinach.
- Jajko zmieszane z 3 łyżkami oliwy z oliwek i łyżką miodu — taką mieszankę należy lekko podgrzać i trzymać na głowie przez 30 minut do 2 godzin.
- Olej rycynowy, jajko, oliwa z oliwek i sok z cytryny — spłukać po 30 minutach
- 2 łyżeczki nafty, łyżeczka oleju rycynowego i żółtko — mieszankę trzeba delikatnie (żółtko nie może się ściąć) podgrzać, aby jej składniki dobrze się połączyły, i nałożyć na włosy na 15 minut do godziny.
- Awokado, pół szklanki oliwy z oliwek i ćwierć szklanki oleju migdałowego — spłukać po 20 minutach.
- Awokado, 2 łyżki jogurtu, jajko, pół łyżeczki oleju rozmarynowego i łyżeczka oleju jojoba — spłukać po 20 minutach.

Preparaty kolagenowe w żelu wyjątkowo skutecznie wzmacniają i odbudowują strukturę suchych włosów. Kolagen można nakładać jako maskę,  wmasowując żel w skórę głowy i włosy, pozostawiając ją na około 20 minut. Następnie można spłukać kolagen lub pozostawić go bez spłukiwania. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie płukanki roztworem rozpuszczonego w ciepłej wodzie kolagenu.

Szczotkowanie włosów należy przeprowadzać codziennie, ale delikatnie, najlepiej przy użyciu szczotki z naturalnym włosiem. Zawsze trzeba szczotkować włosy od nasady po końce, aby rozprowadzić na całej długości włosów produkowane przez skórę głowy sebum. Nie należy czesać mokrych włosów.

Piwo to sprawdzony środek kosmetyczny, który nawet przesuszonym włosom nadaje zdrowy wygląd. Zawiera chmiel, który wzmacnia strukturę włosów. Wystarczy rozpylić piwo na włosy po ich umyciu i wysuszeniu, ale przed układaniem.

Układanie włosów na zimno. Nie wolno korzystać z elektrycznej lokówki ani prostownicy! Zaleca się powrót do tradycyjnych, nieogrzewanych, plastykowych wałeczków.
Prostowanie — włosy należy lekko zmoczyć pod wałeczkiem i wokół, pozostawić na 10 minut.
Kręcenie, fale — nakłada się na noc wałeczki gąbkowe lub zaplata warkocze na mokro.

Podcinanie rozdwojonych końcówek suchych włosów mniej więcej raz na 6 tygodni. Zniszczone i przesuszone końcówki nie wyglądają atrakcyjnie. Poza tym sprawiają, że włosy tracą naturalną wilgoć na całej długości i stają się porowate.

Dieta powinna obfitować w warzywa i owoce, które zawierają ważne dla struktury włosa witaminy A i B. Wskazane jest także picie minimum 1,5 litra niegazowanej wody mineralnej dziennie oraz przyjmowanie tranu, oleju lnianego lub innych preparatów zawierających wielonienasycone kwasy tłuszczowe,  m.in. omega-3.

Wiatr i słońce to bezwzględny wróg włosów - zwłaszcza suche trzeba szczególnie chronić. Pomocne są czapki, chusty i kapelusze.

Woda morska i chlorowana to kolejne czynniki wysuszające włosy. Wskazane jest zakładanie czepka, który chroni głowę podczas kąpieli przed chlorem i morską solą. Dodatkowo można przed założeniem czepka natłuścić włosy jednym z wymienionych wyżej olejów lub maseczek.

Profesjonalna pielęgnacja wysuszonych włosów może być szczególnie skuteczna. Parowa ondulacja z użyciem olejków i kremów zajmuje godzinę, po której zauważa się wyraźną różnice. Oczywiście koszt tej usługi nie jest niski.

Licencja: Creative Commons