Przetłuszczające się włosy to spory problem estetyczny. Już po kilku godzinach od ich ułożenia wyglądają jakby przed chwilą zostały posmarowane olejem. Często przyczyną przetłuszczonych włosów jest ich gęstość.

Data dodania: 2012-09-24

Wyświetleń: 2852

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

U podstawy każdego włosa znajdują się gruczoły łojowe, które produkują tłustą substancję pokrywającą włos (sebum, łój). Im więcej włosów, tym więcej gruczołów i owej substancji. Według ekspertów średnia liczba gruczołów łojowych na skórze głowy to aż 140 tysięcy. Osoby rude, ze średnią liczbą 80-90 tysięcy włosów, mają najczęściej tzw. włosy suche. W najgorszej sytuacji są blondyni o miękkich i cienkich włosach. Tłuszcz bardzo łatwo pokrywa włosy cienkie i proste, natomiast kręcone rzadko wyglądają na przetłuszczone.

Produkcja tłuszczu wzmaga się pod wpływem ciepła, wilgoci i hormonów - szczególnie aktywizujące są męskie hormony androgeny. Stres zwiększa ich stężenie u mężczyzn i kobiet. Jednak nie jest to jedyny czynnik powodujący problemy z przetłuszczonymi włosami u mężczyzn. Ich włosy są zwykle o wiele cieńsze niż włosy kobiet: średnio 311 włosów na cm2 skóry głowy, kobiety - 278. Dlatego sposoby na przetłuszczające się włosy powinny polegać głównie na regulacji wydzielania łoju przez gruczoły łojowe.

Przyczyny przetłuszczających się włosów:
- uwarunkowania genetyczne;
- wahania hormonalne przy menopauzie lub ciąży;
- nadmierny stres;
- dieta wysokotłuszczowa;
- niedostateczna higiena osobista, w tym źle wypłukany szampon;
- stymulowanie gruczołów łojowych skóry poprzez zbyt intensywne masowanie lub szczotkowanie włosów.

Oto domowe sposoby na przetłuszczające się włosy:

Codzienne mycie szamponem jest najlepszym sposobem wysuszenia włosów. W ciepłym i wilgotnym klimacie zaleca się nawet dwukrotne mycie głowy w ciągu dnia. Gruczoły łojowe stale produkują tłuszcz, dlatego trzeba spowalniać ich aktywność i usuwać wydzielinę. Wskazane są łagodne szampony do częstego stosowania najlepiej wzbogacone:
- wyciągiem z takich ziół jak chmiel, aloes, rumianek czy słonecznik;
- minerałami i czarnym błotem z Morza Martwego.

Innowacyjna higiena bez chemii myjącej. Jedną z przyczyn przetłuszczania się głowy jest niewystarczające wypłukanie resztek szamponu, które oblepiając pory i nasady włosów wpływają niekorzystnie na ich stan. Mikro- i nanobąbelki powietrzno-wodne umożliwiają precyzyjne mycie włosów bez szamponu! Pękając dokładnie myją i masują, dzięki czemu poprawia się ukrwienie skóry głowy i zostaje przywrócona jej prawidłowa funkcja.

Przezroczyste szampony są lepsze, gdyż usuwają tłuszcz i pozostawiają mniej resztek mydła na włosach.

Weryfikacja efektu każdego mycia skóry głowy. Jeśli wydzielina nie została całkowicie usunięta należy powtórnie umyć włosy.

Dwukrotne namydlanie jest czasami potrzebne przy bardzo tłustych włosach. Jednak pozostawienie szamponu na głowie nie powinno trwać dłużej niż 5 minut. Po takim zabiegu najlepiej spłukać włosy pod strumieniem mikrobąbelków.

Relaks. W stanach napięcia organizm produkuje więcej androgenów, które stymulują pracę gruczołów łojowych. Dlatego przy przewlekle tłustych włosach wskazane jest opanowanie kilku technik relaksacyjnych.

Masaż głowy podczas jej mycia pobudza gruczoły łojowe i wydziela się dodatkowa ilość tłuszczu, którą można od razu zmyć. Dodatkowo stanowi sprawdzony sposób relaksacji. Masaż można wykonywać opuszkami palców lub masażerem do głowy.

Suszenie włosów przetłuszczających się należy przeprowadzać w kierunku przeciwnym do ich wzrastania. Tłuste włosy są zwykle wiotkie i proste. Aby nadać im puszystości należy podczas suszenia unieść je szczotką u podstawy lub zagiąć w połowie długości.

Odżywki najlepiej stosować wyłącznie beztłuszczowe i wymagające spłukania. Dobrym rozwiązaniem są maseczki do włosów z minerałami i błotem z Morza Martwego.

Mieszanka ściągająca położona bezpośrednio na skórę głowy ogranicza wydzielanie gruczołów łojowych. Eksperci proponują mieszaninę nalewki z orzecha i płynu do płukania ust (1:1). Następnie zwilżonym w roztworze wacikiem smaruje się tylko owłosioną część głowy. Wyciąg z orzecha ma działanie ściągające, a płukanka - odkażające. Przy bardzo tłustych włosach zabieg można powtarzać po każdym myciu.

Domowe płukanki do włosów:
Płukanie włosów w poniższych mieszankach należy zawsze stosować po uprzednim umyciu głowy. Proponowane płukanki mają działanie tonizujące i usuwają resztki mydła.
- roztwór octu winnego: łyżkę stołową octu miesza się z 0.5l wody;
- sok z cytryny: sok z 2 cytryn rozcieńczony litrem wody;
- napar z pokrzywy (odradzany blond włosom, gdyż może zmienić ich kolor na ciemniejszy): zagotować garść liści pokrzywy, zostawić pod przykryciem na 10-15 minut i odcedzić napar.

Olej rokitnikowy. Owoce rokitnika syberyjskiego zwane są "ananasami syberyjskimi" ze względu na podobny smak i równie szerokie właściwości prozdrowotne. Olej rokitnikowy należy wetrzeć w skórę głowy i włosy na 30 minut przed myciem, po umyciu trzeba spłukać olej naparem z pokrzywy przygotowanym w następujący sposób: 100g. pokrzywy zalać 2 szklankami wody, gotować przez 30 minut na wolnym ogniu i odcedzić.

Piwo do układania przetłuszczających się włosów, zamiast żelów i pianek.

Przerzedzanie włosów wykonywane w profesjonalnych salonach fryzjerskich zmniejsza ich gęstość, a tym samym zatłuszczenie.

Nie wolno szczotkować włosów, gdyż w ten sposób przenosi się tłuszcz od korzeni ku końcom włosów.

Środki antykoncepcyjne wpływają na równowagę hormonalną organizmu kobiety. Dlatego jeśli masz problem z przetłuszczonymi włosami i stosujesz antykoncepcję, poradź się ginekologa.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena