Prowadzenie własnej działalności gospodarczej umożliwia dwa rodzaje rozliczenia. Z jednej strony może to być opodatkowanie na zasadach ogólnych, z drugiej zaś z zastosowaniem ryczałtu. Czym jest to drugie rozwiązanie?

Data dodania: 2013-10-05

Wyświetleń: 1325

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Ryczałt ewidencjonowany to ciekawa opcja rozliczenia podatkowego, która stawkę podatku uzależnia od formy wykonywanej działalności, nie zaś od uzyskiwanych dochodów i przekroczenia (lub też nie) progu podatkowego. Decydując się na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych podatnik może skorzystać np. na zdecydowanie niższych stawkach podatkowych. Ale po kolei...

Aby stać się podatnikiem, który może dokonywać rozliczenia z Urzędem Skarbowym za pomocą ryczałtu, należy złożyć specjalne oświadczenie do organu skarbowego. Takie oświadczenie trzeba złożyć do końca stycznia w roku, za który chcemy rozliczyć się z wykorzystaniem ryczałtu ewidencjonowanego. Inaczej wygląda sprawa w przypadku świeżo założonej działalności gospodarczej - wówczas należy poinformować organ skarbowy w dniu jej założenia, zaś najpóźniej w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Jeżeli ryczałtem mają być objęte dochodu z tytułu najmu, dzierżawy czy innych takich umów, należy złożyć oświadczenie do 20 dnia następującego po miesiącu, w którym uzyskano przychód.

Ryczałt ewidencjonowany wiąże się z koniecznością wypełnienia zeznania PIT-28. W zeznaniu tym wykazuje się przychody z działalności gospodarczej wykonywanej osobiście lub w formie spółki cywilnej lub jawnej. W tym druku wykazuje się również przychody uzyskiwane w związku z wynajmem nieruchomości.

Stawki ryczałtu są zdecydowanie ciekawsze od klasycznej formy rozliczania się z fiskusem z zastosowaniem zasad ogólnych oraz progresywnej skali podatkowej. Zauważmy, że w ryczałcie stawka podatku waha się od 3 proc. w przypadku np. działalności gastronomicznej czy podstawowej działalności usługowo-handlowej do 20 proc. przy wykonywaniu wolnych zawodów. Jednak i tak dla większości podatników jest to rozwiązanie zdecydowanie bardziej wygodne.

Wypełniając PIT-28 nie można stosować ulgi prorodzinnej ani rozliczać kosztów uzyskania przychodu. Można natomiast korzystać z ulg innego typu oraz odliczać np. składki na ZUS. Czyni to z ryczałtu bardzo ciekawą alternatywę dla rozliczenia klasycznym sposobem.

Czy warto? Tak, zdecydowanie. Jeżeli prowadzisz własną działalność gospodarczą, zapoznaj się z tematem ryczałtu ewidencjonowanego i dokonaj odpowiedniego powiadomienia w urzędzie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena