Spośród różnych kierunków studiów od wielu lat do najbardziej wymagających zalicza się studia prawnicze. Są one traktowane na równi z medycyną – jako kierunek bardzo prestiżowy, wręcz elitarny.  Prawo najczęściej kojarzy się z ogromną ilością nauki – opasłymi tomami kodeksów i komentarzy.

Data dodania: 2012-04-04

Wyświetleń: 1823

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Nauka na studiach prawniczych wiąże się często z koniecznością przyswojenia dużej ilości materiału w krótkim czasie. Nauka do egzaminu trwa nie tydzień, lecz miesiąc lub dłużej - dla wielu osób problemem może być to, by pod koniec miesiąca pamiętać materiał, który przyswajało się na początku. Stąd co roku na początku studiów pierwsze egzaminy są jednocześnie ostatnimi dla sporej grupy osób nieprzyzwyczajonych do takiej nauki.

Studia prawnicze podobne są do medycznych także z innego powodu – podobnie jak po medycynie student rozpoczyna specjalizację, tak po prawie przychodzi kolej na aplikację. Edukacja zatem trwa w obu przypadkach znacznie dłużej niż na innych kierunkach. Oczywiście można zakończyć swoją edukację na 5 latach studiów, jednak aplikacja wydaje się naturalną kontynuacją nauki i przygotowania do zawodu. A w większych miastach jest wręcz koniecznością do tego, by móc ubiegać się o pracę w charakterze prawnika. A przy tym jest z czego wybierać – aplikacja radcowska, aplikacja adwokacka i wiele innych – wszystko zależy od preferencji studenta.

Ukończenie 5 lat studiów nie daje gwarancji dostania się na aplikację. Dlatego warto wcześniej odpowiednio przygotować się do egzaminów rozwiązując testy na aplikację oraz kazusy. Warto również powtórzyć i odświeżyć wiedzę z zakresu, którego egzamin będzie dotyczyć – przepisy zmieniają się tak często, że to czego uczono się na pierwszym roku studiów, na ostatnim od dawna jest już nieaktualne.

Właściwie można powiedzieć, że zarówno lekarz jak i prawnik należą do tych osób, które muszą uczyć się przez całe życie, nie po to, by podnosić swoje kwalifikacje,  ale po to, by być na bieżąco.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena