Adwokat to osoba, która udziela porad prawnych oraz reprezentuje swoich klientów podczas rozpraw sądowych.

Data dodania: 2017-08-02

Wyświetleń: 1140

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Kim jest adwokat?

Do innych obowiązków adwokata należy również sporządzanie opinii i występowanie przed urzędami po otrzymaniu pełnomocnictwa.

Jakie należy spełnić wymagania , żeby móc zostać adwokatem?
Najważniejszym warunkiem jest ukończenie studiów prawniczych. Po ukończonych studiach należy odbyć  aplikację czyli praktykę w adwokaturze, która trwa 4 lata i zdać egzamin adwokacki. To ostatnie nie dotyczy profesorów i doktorów habilitowanych w dziedzinie prawa oraz sędziów, prokuratorów, radców prawnych i notariuszy. Dodatkowym wymogiem są predyspozycje osobiste, przydatne do wykonywania tego zawodu. Ważna jest spostrzegawczość, dociekliwość, umiejętne wiązanie faktów i zdarzeń. Kandydat na adwokata powinien odznaczać się inteligencją i logicznym myśleniem. Powinna go również cechować umiejętność dochowania tajemnicy. Należy również podkreślić, że w życiu zawodowym oraz osobistym adwokat powinien  postępować zgodnie z zasadami i regułami etycznymi i moralnymi.

Czy warto skorzystać z usług adwokata?
Zadaniem adwokata jest obrona jego klienta. Jest to osoba, która powinna znać dokładanie wszystkie zapisy prawne i je egzekwować oraz przywoływać je na sali sądowej podczas rozprawy. Powinien wspierać swojego klienta oraz wyszukiwać takie rozwiązania, które doprowadzą do zakończenia sprawy zgodnie z oczekiwaniami klienta. Dlatego warto korzystać z takich usług.

Czy adwokat reprezentuje tylko indywidualne osoby?
Adwokat reprezentuje również firmy, przedsiębiorstwa, urzędy itp. Niektóre instytucje czy korporacje zatrudniają swoich prawników. Jest to bardzo ważna osoba, ponieważ na nią spada cała odpowiedzialność wykrycia czy zapobiegania pewnym nieprawidłowościom.

Podsumowując:
Zawód adwokata polega na świadczeniu pomocy prawnej czyli na:
•    udzielaniu porad prawnych w zakresie prawa cywilnego, karnego, rodzinnego, finansowego itp.,
•    sporządzaniu opinii prawnych, umów, pism procesowych i dokumentów,
•    opracowywaniu projektów aktów prawnych,
•    reprezentowaniu klienta przed sądem oraz urzędem po uzyskaniu od niego pełnomocnictwa,
•    doradzaniu w kwestiach podatkowych,  transakcjach oraz prawnych odnośnie prowadzonej działalności.
Adwokat to prestiżowy i odpowiedzialny zawód. Żeby podjąć się obrony klienta, należy najpierw wnikliwie zapoznać się ze sprawą i wszystkimi okolicznościami oraz motywami. Adwokat może wykonywać swój zawód indywidualnie, albo w zespołach adwokackich. Prawo do wykonywania tego zawodu mają te osoby, które zastają wpisani na listę adwokatów przez Okręgową Radę Adwokacką.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena