Prawnik nie jedno ma imię. Jest szerokie spektrum zawodów prawniczych. Zaliczają się do nich między innymi: adwokat, notariusz, prokurator, mediator oraz sędzia.

Data dodania: 2017-07-31

Wyświetleń: 1229

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Prawnik

Osobę zajmującą się prawem w teorii lub/oraz w praktyce określa się mianem prawnika. Jako prawnika traktuje się adwokata, notariusza, prokuratora, mediatora oraz sędziego. Do czynności prawnych prawnika należą konkretne zadania przypisane do konkretnych profesji prawniczych.

Adwokat

Osobę świadczącą pomoc prawną określa się mianem adwokata. Adwokat to z wykształcenia prawnik. Do czynności prawnych adwokata należą: udzielanie porad prawnych, opracowywanie projektów aktów prawnych, sporządzanie opinii prawnych, występowanie jako obrońca kogoś przed sądami i urzędami. Adwokatów nazywa się potocznie radcami prawnymi.

Notariusz

Osobę świadczącą pomoc prawną przez sporządzanie dokumentów prawnych określa się mianem notariusza. Notariusz to z wykształcenia prawnik. Do czynności prawnych notariusza należą: sporządzanie aktów notarialnych, sporządzanie aktów dziedziczenia, składanie wniosków o wpisy w księgach wieczystych. Notariusze należą do zawodów zaufania publicznego.

Prokurator

            Osobę wykrywającą i ścigającą przestępstwa określa się mianem prokuratora. Prokurator to z wykształcenia prawnik, który działa z ramienia organu władzy państwowej. Do czynności prawnych prokuratora należą: wnoszenie aktów oskarżenia i popieranie aktów oskarżenia. Wśród prokuratorów wymienia się prokuratorów powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury, a także stojącego na czele prokuratury i w niektórych przypadkach pełniącego funkcję Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego.

Mediator

Osobę zajmującą się mediacją między jedną a drugą stroną określa się mianem mediatora. Mediator to z wykształcenia prawnik. Do czynności prawnych mediatora należą: prowadzenie mediacji przy jednoczesnym niewpływaniu na jej ostateczny wynik. Rolę mediatorów poza prawnikami nie muszą, ale mogą odgrywać psychologowie, biologowie oraz socjologowie.

Sędzia

Osobę zajmującą się orzekaniem w spawach należących do właściwości sądów i trybunałów określa się mianem sędziego. Sędzia to z wykształcenia prawnik, a ponadto funkcjonariusz publiczny. Do czynności prawnych sędziego należą: orzekanie wyroków przy kierowaniu się niezawisłością, to znaczy podleganiu Konstytucji i ustawom, a nie jakimkolwiek innym wpływom. Wśród sędziów wymienia się sędziów sądów administracyjnych, sędziów sądów wojskowych, sędziów sądów powszechnych, a także sędziów Sądu Najwyższego.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena