W tym artykule przestawimy sześć głównych zawodów prawniczych, jakie są wybierane przez studentów kierunku, jakim jest prawo. Same studnia to bowiem nie koniec edukacji, jaką musi podjąć osoba, która chce się nazywać prawnikiem. Często konieczne jest także odbycie trzyletniej aplikacji. Jakie funkcje mogą później pełnić młodzi prawnicy? Oto kilka z nich:
Prokurator
Jest to profesja prawnicza, której zadaniem jest m.in. oskarżanie podejrzanych o popełnienie przestępstwa. Stąd też często bywają oni nazywani oskarżycielami publicznymi. W sądzie prokuratora można rozpoznać po czerwonym żabocie.
Adwokat
Jest to osoba, której praca polega na reprezentowaniu osób fizycznych oraz podmiotów prawa w różnego rodzaju sprawach i postępowaniach sądowych. Adwokat ma za zadanie głównie bronić osobę, która jest o coś oskarżona, po to, żeby sąd ją uniewinnił lub nałożył jak najniższy wymiar kary. W sądzie adwokata można rozpoznać po zielonym żabocie.
Sędzia
Jest osobą, która gra „pierwsze skrzypce” na sali sądowej. Sędziowie analizują całą sprawę, wysłuchują oskarżonych, świadków, prokuratorów i adwokatów. Wszystko po to, by wydać jak najbardziej sprawiedliwy wyrok w danej sprawie. W sądzie sędziego można rozpoznać po fioletowym żabocie.
Notariusz
Jest to zawód prawniczy, który w dużej mierze polega na sporządzaniu i poświadczaniu o prawdziwości różnego rodzaju dokumentów i akt. Są to głównie umowy sprzedaży, testamenty, darowizny, pełnomocnictwa oraz różnego rodzaju inne akty notarialne.
Radca prawny
Radcy prawni zajmują się głównie obsługą podmiotów gospodarczych i spółek, chociaż mogą również pomagać osobom fizycznym. Jak sama nazwa wskazuje, udzielają oni głównie porad prawnych, jednak mogą również reprezentować swoich klientów przed sądem lub innym urzędem. W sądzie radcę prawnego można rozpoznać po niebieskim żabocie.
Komornik
Zawód ten polega na prowadzeniu postępowań egzekucyjnych. Kiedy sąd wyda wyrok, na osobę, która posiada wobec kogoś dług, komornik pomaga ten dług ściągnąć. Egzekucja może być przez niego wykonana w dowolny dzień roboczy i sobotę w godzinach od 7 do 21.