Czym jest prawo cywilne?To zbiór norm obejmujących stosunki cywilnoprawne między osobami fizycznymi, prawnymi i jednostkami organizacyjnymi. Prawo cywilne szanuje autonomię tych podmiotów i wyznacza ogólne granice tej autonomii, kierując się interesem powszechnym.

Data dodania: 2012-03-07

Wyświetleń: 1659

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

prawo karne

Z czego składa się prawo cywilne? To bardzo rozległa dziedzina prawa, składająca się z wielu gałęzi. Prawo cywilne obejmuje między innymi prawo rzeczowe, prawo zobowiązań, prawo spadkowe i bliskie temu prawo rodzinne. Specyficzną sytuację ma prawo pracy, prawo handlowe oraz prawo własności intelektualnej. Są to gałęzie prawa, które wyodrębniły się z prawa cywilnego, mają jednak swoją specyfikę i pewną autonomię.

Ta rozległość prawa cywilnego sprawia, że spotykamy się z nim codziennie, często nawet sobie z tego nie zdając sprawy. Dokonywanie transakcji, prawa i zobowiązania  członków rodziny czy nawet decyzja czy coś ściągać z Internetu czy się od tego powstrzymać  - to wszystko to prawo cywilne. Wystarczy sobie przypomnieć jak wyglądał nasz poranek. Budzimy się w mieszkaniu, które kupiliśmy, odziedziczyliśmy albo wynajmujemy. Wiemy, że w tym mieszkaniu przebywają członkowie naszej rodziny. Wychodzimy spod kołdry, którą kupiliśmy, sięgamy po telefon komórkowy (z operatorem łączy nas umowa - zobowiązanie trwające dwa lata), w którym mamy pliki mp3 pobrane z Internetu (czy ściąganie z Internetu jest legalne?) –  w tym wszystkim znajdzie się prawo cywilne, a przecież jeszcze nie opuściliśmy progu naszego mieszkania. To pokazuje jak wszechobecne jest prawo cywilne.

Choć nikt nie wymaga od nas, by szczegółowo studiować kodeksy, to warto znać prawo cywilne choć w podstawowym zakresie. Zdecydowanie ułatwia to funkcjonowanie we współczesnym świecie. Znając prawo cywilne wiemy na co zwracać uwagę podpisując umowy albo jak powinien wyglądać podział majątku w przypadku śmierci któregoś z krewnych. Często też potrzebna jest wiedza o reklamacjach i rękojmi. Warto wiedzieć też czy wywieszona przy kasie kartka albo tabliczka z informacją „zwrotów nie przyjmujemy” to bezprawny straszak na klientów, którzy mają problem z podejmowaniem decyzji czy coś, co ma faktyczne umocowanie prawne i ów zwrot będzie zależał tylko do dobrej woli sprzedającego. 

Licencja: Creative Commons