Sztuka negocjacji nie jest czymś bardzo szeroko dyskutowanym. Wiele osób uważa, że dotyczy ona tylko ludzi działających w biznesie i to na wysokich szczeblach.

Data dodania: 2011-12-23

Wyświetleń: 1454

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Prawda jest taka, że sztuka negocjacji odgrywa swoją rolę w życiu każdego z nas. Każdy z nas może osiągnąć sukces w swoim życiu na kilku płaszczyznach - związków, kariery czy finansów. I w każdej z tych płaszczyzn do osiągnięcia sukcesu potrezebne są różne zdolności. Są to takie umiejętności jak: asertywność, umiejętność sprzedania siebie, a także sztuka argumentacji. Każda z nich jest aspektem negocjacji i odgrywa w nich istotną rolę. 

Warto zaznaczyć, że negocjacje są nam potrzebne niemalże na co dzień. Najważniejszą kwestią negocjacji pozostaje jednak życie zawodowe i społeczne. Tyle ile na świecie jest ludzi, tyle jest również i metod prowadzenia negocjacji. Dobór odpowiedniej techniki negocjowania powinno dobierać się indywidualnie dla każdego z nas, uwględniając również specyfikę sytuacji i charakterystykę "przeciwnika"..

Dzięki wiedzy o negocjacji, jesteśmy w stanie rozwiązać problemy, które spotykają nas w życiu. Osoby, które zawodowo zajmują się negocjowaniem (np. handlowcy pracujący w sprzedaży B2B) prowadzą życie, w którym muszą być przede wszystkim odporni na jakikolwiek stres, a także muszą być w stanie w odpowiednim momencie wyłączyć emocje i działać na chłodno.

Tylko i wyłącznie dzięki silnej psychice mogą doprowadzić negocjacje do zadowalająceego dla obu stron zakończenia. Sukces w negocjacji można odnieść wtedy, kiedy każdy uczyni pewne ustępstwa tam gdzie może, ale zachowa swoje kluczowe interesy - obie strony sprzedaży są wtedy zadowolone. Wspominałem już wcześniej, że istnieje wiele metod na prowadzenie negocjacji. Warto jednak pamiętać, że niektóre z ogólnodostępnych metod są po prostu nie działające albo nie przynoszą określonych rezultatów. 

Licencja: Creative Commons
2 Ocena