Lęk jest jedną z podstawowych emocji, z którą mierzy się absolutnie każdy z nas.

Wbrew powszechnej opinii lęk nie jest tym samym co strach. Strach to reakcja ewolucyjna na realne zagrożenie, czyli konstruktywne działanie organizmu mające na celu poradzenia sobie z rzeczywistym niebezpieczeństwem (przykładowo jest to strategia ucieczki lub podjęcie walki).

Data dodania: 2023-07-25

Wyświetleń: 329

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jak sobie radzić z lękiem?

Natomiast lęk to reakcja na wyobrażone zagrożenie. Lęk skupia się na wyimaginowanych i wyolbrzymionych przez ludzki umysł wątpliwościach, rozterkach, zamartwianiu i obawach o przyszłość. U osób, u którym poziom lęku jest bardzo wysoki najczęściej przyczyną takiego stanu jest realne przeżycie w przeszłości bardzo trudnych doświadczeń, czy traum, które osoba nieustannie projektuje na przyszłość.

Lęk lokalizuje się w ciele i najczęstszymi symptomami są:

  • przyspieszone tętno,
  • tzw. „zamarzanie”czyli utrata kontaktu z czuciem własnego ciała,
  • szybki i bardzo płytki oddech,
  • duży dyskomfort w ciele.

Jak sobie radzić z lękiem?

  1. Nie trać ogromu energii na udawanie przed sobą, że nie czujesz lęku. Wypieranie go i racjonalizowanie nie powoduje, że jego poziom się zmniejsza.
  2. Zacznij od małych kroków i wypracowywania nawyku czułego opiekowania się sobą (w szczególności swoim ciałem) kiedy czujesz lęk (np. owiń się kocem, weź ciepłą kąpiel, pójdź na spacer, skontaktuj się z naturą).
  3. Nie wybieraj izolacji. Przy przeżywaniu lęku bardzo często wpadamy w iluzję separacji, że tylko my tak się czujemy. Podczas gdy np. udział w warsztatach dla Kobiet, pokazuje nam, jak wiele osób czuje podobnie. To poczucie wspólnoty i braku wyobcowania przy odczuwaniu lęku daje również nadzieję, że można sobie z nim poradzić.
  4. Zadbaj o aktywność fizyczną. Lęk kumuluje się w ciele, dlatego tak ważne jest by poprzez ciało np. praktykę tańca go uwalniać.
  5. Oddychaj (otwórz się na wpierające praktyki oddechowe).  Kiedy odczuwamy lęk początkowo głeboki oddech bywa bardzo trudny. Jednak kluczowe jest żeby podjąć próbę jego pogłębienia również z punktu widzenia medycznego. Przykładowo osobie, która przeżywa atak paniki podaje się papierową torbę właśnie po to żeby uspokoić i pogłębić płytki oddech.  Świadomy oddech zawsze bowiem sprowadza człowieka do rzeczywistości i uspokaja ciało.

Życie, w którym nie rządzi lęk, jest dla Ciebie dostępne

Z uwagi na to, że źródłem największego problemu z lękiem jest najczęściej przeżycie w przeszłości bardzo trudnych doświadczeń czy traum  konieczne jest w pierwszej kolejności zrozumienie i przepracowanie tych kwestii. W tym zakresie pomaga rozwój osobisty, czyli wkroczenie na drogę poznania samego siebie i danie sobie szansy na ukojenie oraz wyrażenie emocji, często tłumionych latami. Wsparciem i odpowiedzią są  dedykowane warsztaty dla Kobiet lub psychoterapia. 

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena