Odpowiednie środowisko wewnętrzne w połączeniu z właściwym otoczeniem zewnętrznym wywoła powstanie efektu synergicznego, prowadzącego do jeszcze lepszych rezultatów. I odwrotnie. Negatywne środowisko wewnętrzne zapoczątkuje reakcję synergiczną w połączeniu z nieodpowiednim otoczeniem zewnętrznym, c...

Data dodania: 2007-10-26

Wyświetleń: 7745

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Odpowiednie środowisko wewnętrzne w połączeniu z właściwym otoczeniem zewnętrznym wywoła powstanie efektu synergicznego, prowadzącego do jeszcze lepszych rezultatów. I odwrotnie. Negatywne środowisko wewnętrzne zapoczątkuje reakcję synergiczną w połączeniu z nieodpowiednim otoczeniem zewnętrznym, co spowoduje jeszcze poważniejsze pogorszenie efektów.

Warunki zewnętrzne:

1.Umiejscowienie i intensywność światła


Najlepsze do nauki jest światło dzienne, a więc, twoje biurko powinno stać przy oknie. Gdy jest to nie możliwe, źródło światła powinno znajdować się za ramieniem, naprzeciwko ręki, którą piszesz; pozwoli ci to uniknąć cienia i oślepienia blaskiem światła. Światło musi być na tyle jasne, aby oświetlić czytany materiał, ale nie na tyle mocne, by tworzyć ostry kontrast z jego natężeniem w pozostałej części pomieszczenia.

2.Dostępność materiałów.

Aby móc spokojnie zabrać się do pracy, musisz zgromadzić pod ręką i wygodnie ułożyć wszystkie materiały, jakie będą ci potrzebne. Poza poprawą koncentracji i zrozumienia stanowić to będzie również bodziec psychologiczny. Świadomość, że wszystkie materiały ułożone są funkcjonalnie, zwiększa zadowolenie z tego, co robisz i ułatwia ci wykonanie zadania.

3.Komfort psychiczny.

Najlepiej, jeśli twój fotel nie jest ani zbyt twardy, ani zbyt miękki, plecy musisz mieć wyprostowane i ogólnie rzecz biorąc nie powinieneś być zbyt zrelaksowany, ani też za bardzo spięty. Fotel powinien dawać ci oparcie i wymuszać właściwą postawę.

4.Wysokość fotela i biurka.

Fotel ma być na tyle wysoki, aby twoje uda były ułożone równolegle do podłogi lub nieznacznie wyżej. Dzięki temu główny ciężar podczas siedzenia przejęty zostanie przez odpowiednie kości znajdujące się u podstawy bioder. Biurko powinno mieć od 73 do 81 cm wysokości; jego blat winien być około 20 cm wyżej niż siedzenie.

5.Odległość oczu od czytanego tekstu.

Odległość oczu do czytanego tekstu powinna wynosić mniej więcej 50 cm; jest to odległość naturalna, jeśli siedzisz tak, jak opisano powyżej. Utrzymywanie tekstu w tej odległości sprawia, że oczom łatwiej jest skupić się na grupach słów. Zmniejsza to znacznie napięcie oczu i zapobiega bólom głowy spowodowanym czytaniem.

6.Postawa.

Obie stopy muszą płasko spoczywać na podłodze. Plecy wyprostowane, mięśnie lekko rozciągnięte. Przyjęcie właściwej pozycji podczas czytania oznacza, że:

- do mózgu dopływa maksymalna ilość powietrza i krwi;
- przepływ energii elektrycznej wzdłuż kręgosłupa zmaksymalizuje możliwości mózgu;
- kiedy ciało jest w gotowości, w takim samym stanie znajduje się mózg.

7.Otoczenie.

Miejsce, w którym czytasz, powinno być jasne, przestronne, miłe dla oka, dobrze przystosowane do czytania, urządzone w twoim guście, powinno to być miejsce, w którym lubisz przebywać, nawet, gdy zajmujesz się czymś innym.

Warunki wewnętrzne:

1.Właściwy moment.


Pora potrafi sprawić, że ten sam materiał może zostać w pełni zrozumiany lub nie zrozumiany wcale. Warto poeksperymentować w tej dziedzinie, gdyż każdy z nas przechodzi w ciągu doby przez kilka szczytów i załamań formy w tym zakresie.

2.Zakłócanie rytmu pracy.

Gdy martwisz się czymś lub odczuwasz inną formę fizycznego lub psychicznego dyskomfortu, zrozumienie czytanego tekstu może na tym bardzo ucierpieć. Rozwiązaniem jest uczynienie z miejsca nauki swego rodzaju sanktuarium i urządzenie go w sposób, który będzie dobrze na ciebie wpływał

3.Problemy zdrowotne.

Zamierzając podjąć szerzej zakrojony program studiowania, powinieneś upewnić się, że podołasz temu zadaniu pod względem fizycznym. Nawet tak drobne schorzenia jak przeziębienia, czy ból głowy bardzo obniżają sprawność intelektualną.

--
Czy wiesz, że przeciętny Polak czyta z prędkością zaledwie 200 słów na minutę? Możesz to sprawdzić... i zmienić!

Zobacz na czym polega naprawdę szybkie czytanie
Licencja: Creative Commons
0 Ocena