Prawda i mity dotyczące emisji głosu. Odpowiadamy na pytania. Czy można obniżyć głos? Czy da się go zmienić?

Data dodania: 2007-08-13

Wyświetleń: 9118

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

1. Nie można wzmocnić swojego głosu?

FAŁSZ

Głos można wzmocnić. Są oczywiście granice jego wzmacniania, jednak tak jak z naszym umysłem, możliwości naszego głosu wykorzystujemy często w szczątkowym zakresie. Odpowiednie ćwiczenia pozwalają w większym stopniu używać głosu tak by stał się on silny.

2. Mam wysoki głos i nic z tym nie zrobię.

FAŁSZ

Ważne jest odpowiedzenie na pytanie czy faktycznie jest wysoki? W większości przypadków faktycznie tak jest. Ucząc się w odpowiedni sposób oddychać, używać rezonatora piersiowego, który jest odpowiedzialny za niższe dźwięki oraz właściwie używać krtani, każdy może obniżyć swój głos. W zależności, jakie będzie miał predyspozycje, zmiana będzie mniejsza bądź w niektórych przypadkach nawet olbrzymia.

3. Mogę świetnie śpiewać jednak nie koniecznie będę dobrze mówić.

PRAWDA

Tak jest to prawda. Proszę sobie przypomnieć jak brzmi Edyta Górniak gdy śpiewa swoje przeboje. Jej głos jest naprawdę niesamowity. W śpiewie potrafi wyrazić emocje tak, że są one bardzo prawdziwe i przejmujące. Jednak, gdy zaczyna używać swojego głosu w mowie, jej wizerunek zmienia się diametralnie. Głos staje się słaby i nawet czasami dziecinny. Dlatego nie zawsze silny i piękny głos w śpiewie oznacza interesujący głos w mowie.

4. Mając silniejszy i niższy głos będzie mi łatwiej osiągnąć sukces?


PRAWDA

Osoby, które mają niższe głosy są postrzegane jako osoby kompetentne i fachowe. Jeśli zaś głos jest jeszcze silny do tego zyskuje się większą siłę oddziaływania. Jeden z zachodnich psychologów stwierdził, że bardzo dobrze widać to u zwierząt, które silnym głosem nie tylko alarmują swoich towarzyszy o istniejących zagrożeniach, ale też, pokazują, kto tu rządzi. Dlatego mając niższy i silniejszy głos wzrasta szansa odniesienia sukcesu.

5. Małe dzieci nie mają problemów z głosem.


PRAWDA

Tak. Wyłączając, jakieś wrodzone choroby głosu, można powiedzieć, że noworodki nie mają problemów z głosem. Gdy się rodziliśmy, potrafiliśmy przez wiele godzin płakać, tak że wszystkich dookoła bolała głowa. Później w miarę dorastania, nasze normy społeczne i niewłaściwe nawyki zmieniają nasze umiejętności głosowe. Przestajemy w łatwy sposób wydobywać głos i staje się to coraz trudniejsze. Dzieje się to tak w większości przypadków, jednak można za pomocą ćwiczeń powrócić do właściwego naturalnego stanu.

6. Trzeba mieć odpowiednie predyspozycje by poprawić swój głos.

FAŁSZ

Każdy może poprawić swój głos. Oczywiście, jeśli nasz głos jest już chory. Np. choroba strun głosowych zwana potocznie chorobą zawodową nauczycieli, efekty mogą być mniejsze. Dlatego tak ważną sprawą jest profilaktyka. Drugim aspektem, który tu trzeba poruszyć to naturalne predyspozycje, oraz czynnik który w procesie zmiany jest najważniejszy własna praca. Jeśli będziemy pracowali także „w domu” nad głosem na pewno będą większe efekty niż gdybyśmy tylko przychodzili na same zajęcia.

7. Żeby mówić głośno trzeba się bardzo zmęczyć.

FAŁSZ

Jest to powiedzenie osób, które muszą głośno mówić jednak nie wiedzą jak to zrobić. Można mówić bardzo głośno i właściwie nie czuć zmęczenia.

8. Warto mieć jak najniższy głos.


FAŁSZ

Głos powinien być niski, jednak musi on być dopasowany do osoby. Proszę sobie wyobrazić mężczyzną 170 szczupłego, który mówi bardzo niskim głosem. Następuje taki zgrzyt wizerunkowi. Dlatego nasz głos powinien pasować do nas.

9. Kobiety powinny mówić niskim głosem.

PRAWDA

Ogólnie kobiety muszą bardzo uważać na to jak mówią. Lepiej, gdy używają niskiego głosu rozmawiając z mężczyznami, mogą zaś mówić wyżej, jeśli dyskutują z inną kobietą. Jest to związane z tym, że lubimy, gdy ludzie są podobni do nas, a z tego względu, że mężczyźni częściej mówią niskim głosem, dlatego kobieta rozmawiając z mężczyzną powinna mówić też trochę niżej. Być może, dlatego tak wielu mężczyzn uwielbia niski głos Edith Piaf.

Jeśli chcesz poczytać o głosie lub skorzystać z zajęć emisji głosu zapraszam na moją stronę http://www.emisjaglosu.com
Licencja: Creative Commons
1 Ocena