Asertywność to cecha, którą powinien posiadać każdy dobry handlowiec. To na dzięki niej można osiągnąć bardzo wysokie wyniki w sprzedaży także w trudnych warunkach. 

Data dodania: 2011-12-27

Wyświetleń: 1569

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Asertywność to cecha, którą każdy z nas może nabyć - wystarczy tylko odrobinę chęci i zapału. Dlaczego podczas handlu, cecha ta jest aż tak bardzo wymagana? Czy bez niej nie istniał by dobry sprzedawca? Jak wiadomo, asertywność posiada wiele znaczeń, nie jest to tylko potrafienie powiedzenia „nie” w odpowiednich sytuacjach, ale także zdolność do radzenie sobie ze stresem czy też odpowiedniego poprowadznia rozmowy z trudnym Klientem.

Warto pamiętać, że podtrzymanie relacji z Klientem jest dosyć ważnym czynnikiem w tym, aby być profesjonalnym sprzedawcą. Każdy z nas powinien wiedzieć, jak ma zachować się w sytuacjach trudnych i konfliktowych, tym bardziej osoba, która na co dzień zajmuje kontaktami z klientami. Dlatego też sprzedawcy powinni podnosić swoje kwalifikacje w tym zakresie. Handlowiec może zachęcić potencjalnego Klienta tylko i wyłącznie w jeden sposób – poprzez rozmowę. Dlatego też tak ważne jest zachowanie postawy asertywnej w każdym kontakcie ze swoim klientem. Brak takiej postawy wiąże się najczęściej z agresją, a czasem z uleganiem bezsensownym żądaniom kontrachenta.  Żadna z tych dwuch postaw nie jest korzystna w tym zawodzie. Dlatego asertywność jest postawą złotego środka. Pozwala ona obronić swoje interesy i zachować dobrą relację z klintem. 

Niektórzy Klienci potrafią w bardzo dobry sposób manipulować zachowaniem handlowca, dlatego też warto być odpornym na tego typu sztuczki. Handlowiec powinien wiedzieć, kiedy powinien postawić granicę pomiędzy sobą a Klientem. 

Licencja: Creative Commons
2 Ocena