Jak wiesz zapewne nie od dziś, wykonywanie wielu rzeczy naraz nie daje dobrych efektów. Jest wręcz szkodliwe dla naszej wydajności. Nie mniej są sposoby, aby lepiej spożytkować nasz czas i energię, właśnie poprzez inteligentne wykonywanie paru czynności w tym samym czasie.

Data dodania: 2011-09-05

Wyświetleń: 2076

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

 Kiedy zależy nam na czasie - warto zrobić listę naszych zadań do wykonania w ciągu jakiegoś okresu czasu a następnie podzielić je na trzy grupy. Oto one:

-Zadania umysłowe tj. nauka, analiza, twórczość

-Zadania manualne tj. praca fizyczna

-Zadania automatyczne tj. delegowanie zadania komuś innemu, ustawienie maszyny, nagrywanie płyty na komputerze itd.

 Przejdźmy do zadania umysłowego. Ile razy jest tak, że uczymy się a w tle gra sobie muzyka z wokalem. Trudno jest się skupić na nauce, kiedy w tle wyśpiewywane są słowa piosenki. Podświadomie nasz umysł jest przeciążony podwójnie. Raz, że uczymy się materiału a dwa, że wyrazy docierające z piosenki też muszą zostać przetworzone przez nasz umysł. Przy nauce zalecam cicho ustawioną muzykę instrumentalną np. jakiś chillout czy ambient jak już nam zależy na tle dźwiękowym..

Innym problemem są „złodzieje czasu”. Przykładowo piszemy jakiś artykuł na komputerze, a tu nagle nam wyskakuje okienko gg od kolegi i zaczynamy rozmowę przerywając pracę. Albo przychodzi powiadomienie o nowym mailu i  czytamy go. Innym problemem jest „zacięcie się” przy oglądaniu głupkowatych filmików na różnych serwisach. Są to tzw. przerywniki. Do złodziei można zaliczyć jeszcze telewizję, radio, rozmowy podczas pracy itd.

Oczywiście niedopuszczalne jest, aby wykonywać parę zadań umysłowych naraz. Oglądamy wywiad z prezesem jakiejś firmy albo właściwie słuchamy mimo, że jest to video, bo jednocześnie czytamy o firmie tego prezesa w jakimś portalu. W efekcie nie zapamiętamy dużo ani z jednego źródła ani z drugiego.

Pamiętaj, aby skupić się na jednym zadaniu umysłowym. Nie przerywaj go. Niech nic ani nikt nie przeszkadza Ci w pracy. Zrób sobie bloki czasowe .Dla przykładu pracujesz 50 minut a potem robisz przerwę 10 minut i znowu 50 minut pracy. Mamy wtedy lepszą wydajność umysłu.

Przejdźmy do zadań manualnych. Jeżeli robimy coś po raz pierwszy w nowej pracy dla przykładu, to nie jest dobrym pomysłem rozmyślać o czymś innym. Jest to wręcz niebezpieczne. W takim wypadku również maksymalnie skup się na nowej pracy. Natomiast, jeżeli wykonujesz coś manualnie po raz setny i jest to w dodatku zadanie rutynowe, monotonne w jakiś sposób, to właściwie całą robotę wykonuje w pełni twoja podświadomość. W takim momencie zamiast bujać w obłokach postaraj się w głowie rozwiązać jakiś problem nurtujący Cię od dłuższego czasu. Przeanalizować sobie jakąś sytuację i wyciągnąć wnioski. W ten sposób wykonujesz coś rutynowego, co jest konieczne do zrobienia manualnie, ale jednocześnie rozwiązujesz coś lub wymyślasz w głowie co wprowadzisz w życie później.

Podsumowując - możesz łączyć zadanie umysłowe z manualnym pod warunkiem, że manualne jest rutynowe, znane i nie ma problemu z jego wykonaniem.

I na koniec zadania automatyczne. Kiedy dla kogoś ważny jest czas, powinien zwrócić uwagę na to czy nie bierze na siebie zbyt wiele pracy. Czy nie lepiej, aby powierzyć komuś innemu naszą pracę i jednocześnie zająć się inną, która jest ważniejsza w danej chwili? Dziś jest dużo metod delegowania. Choćby w internecie. Mamy freelancerów czyli ludzi, którzy przyjmują różne zlecenia. Mamy też różne serwisy jak choćby zlecenia.przez.net, które zbierają freelancerów.

Można zapłacić za zlecenie, ale można też poprosić o przysługę przyjaciela, który lepiej zna się na jakiś zagadnieniu niż my i zrobi to po prostu lepiej i szybciej.

Jest takie powiedzenie „pracuj mądrze a nie ciężko”. Kiedy ktoś się zajmuje marketingiem internetowym to bardzo ważne są zadania automatyczne. Tworzymy sobie wirtualnych pracowników pracujących 24 godziny na dobę. Zrobimy jakąś ofertę video raz a ona przynosi nam profity przez cały czas! Zrobimy raz kurs na autoresponderze, który wyślę za nas maile do tysięcy ludzi np. z ofertą produktu czy z wartościową wiedzą co później przekłada się na lepszą sprzedaż czy poprawę wizerunku eksperta.

A więc podsumowując - szukaj możliwości, aby twoje zadanie stało się automatyczne. Deleguj je innym. Przy czynnościach manualnych, ale rutynowych uruchom umysł. A kiedy wytężasz umysł - skoncentruj się na zadaniu w stu procentach tworząc bloki czasowe oraz odpowiednie warunki do pracy czy nauki. A więc jak „łapać dwie sroki za ogon” to umiejętnym sposobem.

 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena