W każdych przeprowadzanych negocjacjach handlowych należy przestrzegać pewnych zasad. Zasady negocjacji handlowych można określić inaczej jako zbiór dobrych praktyk, których przestrzeganie prowadzi nas najpewniej do celu. Zasady te w przeciwieństwie do innych sytuacji mogą być przestrzegane, ale nie muszą. Zależy to od uczestników negocjacji. Nie ma tu reguły takiej jak np. w boksie, gdzie nie przestrzeganie zasad skutkuje wykluczeniem z ringu. W negocjacjach handlowych możemy mówić o dobrowolności, czy ktoś jakąś zasadę przestrzega, czy też nie. Niemniej jednak stosowanie zasad sprawdzonych i obowiązujących najszybciej doprowadzi nas do osiągnięcia celu przy jednoczesnym poszanowaniu i zadowoleniu naszego przeciwnika negocjacyjnego.
Poniżej znajduje się lista zasad negocjacji handlowych. Nie jest to lista zamknięta i każdy może ją rozszerzyć. Ważne, aby rozumieć fakt iż każde negocjacje handlowe są inne zatem w różnych negocjacjach powinien być kładziony różny akcent na poszczególne zasady.
Lista zasad negocjacji handlowych:
żądaj więcej niż chcesz osiągnąć,
nigdy nie akceptuj pierwszej oferty,
okazuj zaskoczenie,
unikaj konfliktów na początku negocjacji,
zawsze proś o coś w zamian,
druga strona powinna jako pierwsza podać swą propozycję,
możesz zadawać głupie pytania,w negocjacjach międzynarodowych udawaj, że znasz język słabiej niż jest to w rzeczywistości,
nie pozwól, aby druga strona spisywała umowę,
zawsze gratulujmy drugiej stronie,oddzielaj ludzi od problemów,
nie zachowuj się jak bokser w ringu, którego celem jest nokaut przeciwnika,
ludzie zawsze bardziej cenią słowo pisane bardziej niż mówione.
Sztuka dobrze przeprowadzonych negocjacji handlowych zależy generalnie od czterech elementów: dobrze przeprowadzonych etapów negocjacji handlowych, przestrzegania zasad negocjacji (powyżej) , etycznego postępowania z partnerem, zdolności i doświadczeniu negocjatora.