W każdych negocjacjach handlowych powinniśmy przestrzegać pewnych zasad. Odstąpienie od zasad negocjacji handlowych może spowodować iż nie uda nam się osiągnąć zamierzonego celu lub druga strona odejdzie od stołu niezadowolona co w przyszłości może się dla nas okazać jeszcze gorsze niż porażka w obecnych negocjacjach.

Data dodania: 2010-11-02

Wyświetleń: 3092

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative CommonsW każdych przeprowadzanych negocjacjach handlowych należy przestrzegać pewnych zasad. Zasady negocjacji handlowych można określić inaczej jako zbiór dobrych praktyk, których  przestrzeganie prowadzi nas najpewniej do celu. Zasady te w przeciwieństwie do innych sytuacji mogą być przestrzegane, ale nie muszą. Zależy to od uczestników negocjacji. Nie ma tu reguły takiej jak np. w boksie, gdzie nie przestrzeganie zasad skutkuje wykluczeniem z ringu. W negocjacjach handlowych możemy mówić o dobrowolności, czy ktoś jakąś zasadę przestrzega, czy też nie. Niemniej jednak stosowanie zasad sprawdzonych i obowiązujących najszybciej doprowadzi nas do osiągnięcia celu przy jednoczesnym poszanowaniu i zadowoleniu naszego przeciwnika negocjacyjnego.

Poniżej znajduje się lista zasad negocjacji handlowych. Nie jest to lista zamknięta i każdy może ją rozszerzyć. Ważne, aby rozumieć fakt iż każde negocjacje handlowe są inne zatem w różnych negocjacjach powinien być kładziony różny akcent na poszczególne zasady.

Lista zasad negocjacji handlowych:

żądaj więcej niż chcesz osiągnąć,

nigdy nie akceptuj pierwszej oferty,

okazuj zaskoczenie,

unikaj konfliktów na początku negocjacji,

zawsze proś o coś w zamian,

druga strona powinna jako pierwsza podać swą propozycję,

możesz zadawać głupie pytania,w negocjacjach międzynarodowych udawaj, że znasz język słabiej niż jest to w rzeczywistości,

nie pozwól, aby druga strona spisywała umowę,

zawsze gratulujmy drugiej stronie,oddzielaj ludzi od problemów,

nie zachowuj się jak bokser w ringu, którego celem jest nokaut przeciwnika,

ludzie zawsze bardziej cenią słowo pisane bardziej niż mówione.

Sztuka dobrze przeprowadzonych negocjacji handlowych zależy generalnie od czterech  elementów: dobrze przeprowadzonych etapów negocjacji handlowych, przestrzegania zasad negocjacji (powyżej) , etycznego postępowania z partnerem, zdolności i doświadczeniu negocjatora.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena