Drugi powód - znacznie bardziej powszechny - wynika z dość wysokich cen porad prawnych. Należy przy tym podkreslić, że wiele problemów jest na tyle skomplikowanych, iż wymagają nie jednej porady, ale kilku, co dodatkowo generuje koszty. Dlatego wiele osób nie może pozwolić sobie na skorzystanie z oferty kancelarii i szuka innej alternatywy.
Dobrym pomysłem na uniknięcie wysokich kosztów jest odwiedzenie jednego z punktów oferujących tanią lub darmową pomoc prawną. Miejsca takie działają na ogół przy uczelniach wyższych. Osobami, które udzielają tam pomocy są na ogół studenci ostatnich lat, rzedziej absolwenci. Z tego powodu może się wydawać, że jakość usług nie jest zbyt wysoka, gdyż studentom brakuje doświadczenia, a czasem również wyczerpującej wiedzy. Co więcej, uczelnie wykładające prawo zlokalizowane są wyłącznie w większych miastach, więc nie rozwiązuje to problemu z dojazdem.
Znacznie lepszym rozwiązaniem wydają się internetowe serwisy prawne zatrudniające profesjonalnych prawników. Serwisy takie oferują darmową wycenę problemu prawnego, dzięki czemu można wcześniej zorientować się, ile usługa będzie kosztować. A ceny są z reguły znacznie niższe niż w kancelariach. Dostęp online jest dużym plusem - nie trzeba wychodzić z domu, wystarczy mieć dostęp do internetu. Przed przystąpieniem do pracy prawnik online musi otrzymać jak najbardziej szczegółowy opis problemu prawnego, skan niezbędnych dokumentów itd. Możliwy jest też kontakt telefoniczny.