Test na aplikację adwokacką i radcowską w 2011 roku obejmuje zakresem 51 aktów prawnych wskazanych w ministerialnym wykazie aktów prawnych wymaganych na egzaminie na aplikację.
W terminie do dnia 30 czerwca każdego roku Minister Sprawiedliwości zamieszcza w dzienniku o zasięgu ogólnopolskim i Biuletynie Informacji Publicznej ogłoszenie o egzaminie wstępnym, w którym podaje w szczególności:
1) termin złożenia zgłoszenia o przystąpieniu do egzaminu wstępnego na aplikację,
2) właściwość miejscową każdej z komisji kwalifikacyjnych i adres jej siedziby;
3) termin przeprowadzenia egzaminu wstępnego,
4) wysokość opłaty za egzamin wstępny.
Egzamin na aplikację radcowską trwa 150 minut, składa się ze 150 pytań testowych. Wybór odpowiedzi polega na zakreśleniu na karcie odpowiedzi jednej z trzech propozycji odpowiedzi (A albo B, albo C). Zmiana zakreślonej odpowiedzi jest niedozwolona. Dla uzyskania pozytywnego wyniku konieczne jest uzyskanie co najmniej 100 punktów.
Uzyskanie pozytywnej oceny z egzaminu uprawnia do złożenia wniosku o wpis na listę aplikantów (adwokackich, radcowskich, notarialnych) w ciągu dwóch lat od dnia ogłoszenia jego wyników. Wpis następuje na podstawie uchwały okręgowej rady (adwokackiej, radcowskiej, notarialnej), na terenie której kandydat zdawał egzamin.
Opłata za egzamin na aplikację radcowską i adwokacką w 2011 roku wynosi 50% minimalnego wynagrodzenia za prace, czyli 693 zł.