Składniki:
1/2 kg mąki tortowej
5 dag. drożdzy
1/2 szklanki cukru
12. dag miękkiego masła
3 całe jaja + 2 żółtka
cukier waniliowy albo zapach
trochę mleka
cukier puder
Przygotowanie:
drożdze rozrobić z łyżką cukru z mlekiem (najlepiej takim lekko cieplutkim) zamieszac tak żeby konsystencja była niczym śmietana zostawić na 10-15 min aż sie spieni jak sie nie spienia czynność powtórzyć z innymi drożdzami.
jajka z cukrem i masłem ubić na puszysta masę
do mąki tortowej dodać przygotowane drożdze i ubite jajka oraz zapach lub cukier waniliowy
wszystko dokładnie wymieszać i zostawic w ciepłym miejscu, przykryte folia spożywczą, do wyrośnięcia mniej więcej na 1h30 min do2h (ciasto będzie rzadkie i klejące takie ma dokładnie być nie dodawać mąki)
objętość ciasta powinna sie zwiększyc 2x. Uderzyć pięścią w ciasto, ponownie przykryć i wstawić do lodówki na całą noc.
Ciasto wyjąć następnęgo dnia i rozwałkować na placek o grubości 1 cm, na lekko posypanej mąką powierzchni. Pokroić na kwadraty o około 6 - 7 cm. Każdy kwadrat delikatnie rozpłaszczyć palcami, nakładać po 1 płaskiej łyżce jagód, oprószyć szczyptą cukru pudru. Składając wszystkie rogi ciasta do środka, bardzo dokładnie zlepiać boki tworząc kształt koperty. Odwrócić na drugą stronę i układać łączeniem do spodu, w odległości około 2 - 3 cm od siebie, na blasze (lub blachach) wyłożonej papierem do pieczenia. Luźno przykryć folią i odstawić do wyrośnięcia na około 1,5 godziny.
Piekarnik nagrzać do 190 stopni. Jagodzianki posmarować roztrzepanym jajkiem. Piec na złoty kolor przez około 15 - 18 minut. Drugą partię jagodzianek, z drugiej blachy, w dobrze nagrzanym już piekarniku należy piec krócej, przez około 13 - 15 minut. Studzić na blaszce ustawionej na metalowej kratce.
Po wyjęciu i przestudzeniu można posypac je cukrem pudrem lub lukrem
Przepis na lukier:
cukier puder przesiać na płaski talerz i stopniowo dodając wodę, mieszać, aż powstanie gęsty lukier. Posmarować wierzch jagodzianek
"World Wood Web" może brzmieć jak coś z kręgu nowych technologii, ale tak naprawdę to termin odnoszący się do niesamowitego zjawiska w naturze. W lesie, pod ziemią, kryje się coś niezwykłego: sieć mykoryzowa. To ona łączy drzewa i inne rośliny, tworząc między nimi mosty komunikacyjne. W tym artykule zabieram Cię w podróż do świata tej fascynującej sieci, by odkryć, jakie tajemnice kryje i jak wpływa na życie lasów.