Zmęczeni kupowanym w sklepach pieczywem, które smakuje właściwie tylko wtedy, gdy jest bardzo świeże i nierzadko zawiera całą masę sztucznych konserwantów i polepszaczy smaku, coraz częściej myślimy o wypiekaniu własnego, naturalnego chleba. I bardzo dobrze bo to naprawdę nic trudnego!

Data dodania: 2011-02-13

Wyświetleń: 2113

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Aby mąka jak najdłużej zachowała świeżość powinno się ja przechowywać w suchym, przewiewnym i nieco chłodnym miejscu. Zawilgocona mąka skleja się , nabiera zapach stęchlizny i gorzknieje. Niekiedy mogą się w niej zagnieździć szkodniki. Dlatego jeśli nie mamy odpowiednich warunków do przechowywania maki – nie gromadźmy zbyt dużego zapasu mąki w kuchni.

O ile chleb pszenny można upiec, dodając drożdże to już pieczywo pszenno-żytnie będzie dużo lepsze , gdy zastosujemy zakwas. Nie ma także żadnych przeciwwskazań abyśmy zastosowali zakwas do chleba pszennego. Zakwas poprawia smak, a także przedłuża trwałość wypieków. Do ciasta dodajemy tyle zakwasu ile zostało podane w przepisie. Jeżeli wyszło nam więcej zakwasu niż faktycznie potrzebujemy, śmiał możemy przelać go do zakręcanego słoika i wstawić do lodówki. Musimy go jednak zużyć w przeciągu 7-10 dni!!!

CHLEB PSZENNO-ORKISZOWY NA ZAKWASIE 

SKŁADNIKI:

25 DAG BIAŁEJ MĄKI PSZENNEJ

25 DAG MĄKI ORKISZOWEJ

15 DAG MĄKI PSZENNEJ RAZOWEJ

30 DAG ZAKWASU

1 ŁYŻKA SOLI MORSKIEJ

1 ŁYŻKA BRĄZOWEGO CUKRU

350 ML WODY

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:

Połączyć wszystkie składniki, dodać około 350 ml wody i wyrobić ciasto. Uformować kulę, przykryć i pozostawić w ciepłym miejscu  do wyrośnięcia na prawie 3 godziny!

Następnie ciasto przełożyć do nasmarowanej tłuszczem formy i ponownie odstawić do wyrośnięcia na 2 godziny. Piec w temperaturze 230 stopni około 30 minut. Po 15 minutach można przykryć folią aluminiową.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena