Palenie papierosów powoduje raka – o tym ostrzegają nawet napisy na opakowaniach wyrobów tytoniowych. Nie każdy jednak wie, że do nieprzyjemnych konsekwencji palenia mogą też zaliczać się problemy z płodnością.

Data dodania: 2010-10-02

Wyświetleń: 7687

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Palenie papierosów upośledza działanie układu rozrodczego człowieka – to już dowiedzione. Naukowcy są tez przekonani, że powszechność tego nałogu ma duży związek ze współczesną plaga bezpłodności. Jeśli więc bezskutecznie staracie się o dziecko, przyczyną mogą być właśnie papierosy. Uwaga: nie ma znaczenia, czy pali kobieta czy mężczyzna, choć – oczywiście – największy problem pojawia się, gdy od nikotyny uzależnieni są oboje partnerzy.

Wpływ palenia na płodność kobiety

Warto wiedzieć, że nie musisz być palaczką, by papierosy skutecznie zaburzyły twoją płodność. Wystarczy, ze jako nastolatka nie oparłaś się modzie i często sięgałaś po papierosa. Nawet, gdy zerwałaś z nałogiem po studiach, te kilka (a nawet dziesięć!) lat palenia wywarło istotny wpływ na funkcjonowanie twojego organizmu. Jaki? Przede wszystkim nikotyna zabija komórki jajowe. A, jak powszechnie wiadomo, organizm kobiety nie produkuje ich na bieżąco, jak to wygląda w przypadku męskich plemników. Dziewczynka rodzi się już z określoną liczbą komórek jajowych, które dojrzewają i są uwalniane przez miesiąc. Jesli jednak przez kilka lat paliłaś, wiele z tych komórek obumarło. Efekt? Częściej niż niepalące koleżanki masz cykle bez owulacji, czyli takie, podczas których nie możesz zajść w ciążę. Wiesz na pewno, że palenie papierosów przyspiesza starzenie się organizmu. Objawia się to nie tlyko zmarszczkami i nieestetycznymi zmianami na skórze, ale też płodnością. Kobiety palące mają szybciej menopauzę, a to oznacza, że ich okres rozrodczy jest skrócony w porównaniu z kobietami, które nigdy nie sięgnęły po papierosa. Warto też wiedzieć, że palenie papierosów nie tylko utrudnia zajście w ciążę, ale też skuteczne planowanie rodziny i sterowanie swoją płodnością. Kobiety palące papierosy w zasadzie nie powinny korzystać z antykoncepcji hormonalnej, bo rośnie u nich ryzyko choroby zakrzepowej oraz raka. Oczywiście palenie papierosów nie oznacza, że na pewno nie będziesz miała dzieci. Nawet jeśli uda ci się zajść w ciążę, możesz jednak mieć problem z jej donoszeniem i urodzeniem zdrowego dziecka. udowodniono, że dzieci kobiet nałogowo palących papierosy rodzą się mniejsze, słabsze i mają niższa odporność. to kolejny powód, by rzucić palenie.

Wpływ palenia na płodność mężczyzny

Jeszcze niedawno nie mówiono o bezpłodności męskiej. Za problemy z poczęciem dziecka obwiniano zwykle kobiety. od kiedy męskie problemy przestały być tematem tabu, prowadzone są badania wyjaśniające ich przyczyny. Jak się okazało, za męską bezpłodność w dużej mierze odpowiadają własnie papierosy. Nikotyna i substancje smoliste sprawiają, że plemniki są słabsze i wolniejsze, wiele z nich jest też uszkodzonych. Jednak to, co najbardziej martwi panów to wpływ palenia na potencje seksualną. Otóż nikotyna nie tylko pogarsza płodność, ale też zwiększa ryzyko wystąpienia impotencji. To własnie niezdrowy tryb życia i palenie papierosów sprawiają, że problemy z potencją pojawiają się u bardzo młodych mężczyzn, choć zwykle była to przypadłość panów dojrzałych, już po pięćdziesiątych urodzinach. Palenie papierosów obniża też wydolność organizmu, co także dodatkowo utrudnia cieszenie się udanym życiem seksualnym. Nie od dziś wiadomo, że najlepszym kochankiem jest po prostu zdrowy mężczyzna. A palenie papierosów wyklucza zdrowie.

Licencja: Creative Commons