Woda występuje we wszystkich organach człowieka w bardzo zróżnicowanych proporcjach. Najwięcej jej zawiera krew - 83%, nerki - 82,7%, serce i płuca po 79%. Woda to również podstawa mózgu wypełniająca go w 74,5%.

Data dodania: 2010-05-14

Wyświetleń: 2135

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Chociaż woda nie jest składnikiem odżywczym, ponieważ nie dostarcza energii to jednak bez niej nie istnieje życie. Kości zawierają wodę w 22% wody a najmniej posiada jej tkanka tłuszczowa - tylko 10%. Woda pełni także funkcję, ponieważ reguluje w organizmie ciepłotę ciała i odgrywa podstawową rolę w procesach trawienia oraz wydalania produktów przemiany materii. Dorosły, zdrowy człowiek dziennie traci wodę przez: oddychanie, skórę oraz wydala ją z moczem. Średni ubytek wody z organizmy na dobę to od 2 do 2,5 litra wody dlatego ważne jest aby tyle samo wody dostarczać z powrotem do organizmu. Najczęściej jednak nie zdajemy sobie sprawy z tego, że tyle wody jest wydalanej z naszego organizmu, dlatego przemęczenie i osłabienie może mieć początek w niedoborze tego tak powszechnego na ziemi płynu. Różnice między wydalaniem wody przez różnych ludzi są związane z ich właściwościami organizmu oraz wykonywanych, na co dzień czynności. Osoby pracujące fizycznie tracą więcej wody niż siedzący za biurkiem.

Oczywiście ilość substancji stałych, powstających w organizmie w wyniku trawienia oraz przemiany metabolicznej, który ma zostać wydalony z organizmu zależy w głównej mierze od sposobu odżywiania się. Odżywianie się (dieta) jest bardzo istotna dla profilaktyki zdrowia, o czym niestety bardzo często zapominamy jedząc szybko i w pośpiechu. Aby nerko mogły pozbyć się substancji stałych potrzebna jest woda, która następnie wydalana jest pod postacią moczu. Jak widać jest to prosta regulacja i odtruwanie organizmu, ponieważ wydalana woda zwiera wówczas wszystko to, co jest niepotrzebne w naszym organizmie. Oczywiście, gdy dochodzi do zaburzeń chorobowych organizm może się również pozbywać nawet tego, co jest jemu niezbędne. Ważną rolę w procesie wydalania wody odgrywają również płuca. Wdychane powietrze posiada małą wilgotność, natomiast powietrze wydychane jest nasycone wodą. Widać to dokładnie zimie, gdy widzimy podczas mrozów obłok pary wodnej wydobywającej się z naszych ust podczas oddychania. Dzięki dużej powierzchni kontaktu z krwią w pęcherzykach płucnych. Straty wody w organizmie, która odbywa się poprzez płuca mogą dochodzić nawet do 1.5 litrów dziennie. Przy dużym wysiłku fizycznym nawet więcej.

Naturalne pobieranie płynów przez człowieka jest regulowane przez znajome każdemu uczucie pragnienia. Odczuwamy potrzebę uzupełnienia ubytku wody poprzez ośrodek pragnienia znajdujący się w mózgu (w podwzgórzu). Taki sam sygnał otrzymujemy, gdy naszemu organizmowi dostarczymy zbyt dużej ilości soli, słodyczy lub zaczniemy się nadmiernie pocić. Źródłem wody dla naszego organizmu to nie tylko woda w postaci płynnej, lecz są inne źródła, które bardzo rzadko bierzemy pod uwagę. Osoby, które dbają o swoje zdrowie powinny pamiętać, że woda znajduje się również w warzywach i owocach, dlatego soki są wyśmienitymi „uzupełniaczami” płynów. Mają jeszcze inną szczególną zaletę, ponieważ zawierają witaminy i związki mineralne, lecz jednak całkowicie inne niż w wodach mineralnych. Związki organiczne a także i mineralne są całkowicie przyswajalne przez organizm stając się jego budulcem. Spożywane warzywa i owoce mogą stanowić 30% zapotrzebowania na wodę, dlatego nie powinno się ich wykluczać z podstawowej dziennej diety.

Joanna Malik

Licencja: Creative Commons
0 Ocena