Powinien umożliwić normalne (poprawne) funkcjonowanie wszystkich funkcji organizmu a może to zrobić wówczas, gdy profilaktyka zdrowia nie będzie przymusem, lecz nawykiem. Równowaga organizmu zwana homeostazą następuje wówczas, gdy wszystkie czynności organizmu są w równowadze biologicznej. Równowaga ta jest zachwiana w obecnym życiu poprzez stres oraz brak odpowiedniej profilaktyki zdrowia, dlatego dochodzi do wyczerpania naturalnych możliwości regeneracji zasobów energetycznych tym samym doprowadzając organizm do wycieńczenia oraz utraty obrony przed chorobami. Jednym z wielu oferowanych możliwości profilaktyki zdrowia są naturalne zabiegi lecznicze poprzez przykładanie pijawek lekarskich choremu pacjentowi oraz osobie, która podaje się temu zabiegowi jako profilaktyka zdrowotna. Zdrowie jest najważniejszym skarbem który nalezy sznaować dlatego profilaktyka jest jak najbardziej potrzebna.
Znane są trzy główne mechanizmy lecznicze pijawek:
1. Pierwszym z nich jest moment przekłuwania się przez skórę i uczucie bólu, który działa tak samo jak podczas zabiegów akupunktury. Podrażnienie odpowiednich receptorów nerwowych w skórze człowieka daje odpowiedni sygnał do mózgu pobudzając w ten sposób mechanizm obronny organizmu. Stymulując w ten sposób nasz organizm zwalczamy patologię doprowadzając system immunologiczny do samoregulacji.
2. Znane są również lecznicze działanie substancji farmakologicznych (leków) zawartych w gruczołach pijawek. Są to: hirudyna - substancja białkowa, która zapobiega krzepnięciu krwi.
Galantyna - białko zawierające duże ilości siarki, działa jako antykoagulant i silny lek antyprzerzutowy. Apyraza – enzym upłynniający krew zmniejszającym jej lepkość. Engina – silny środek przeciwzapalny oraz bardzo aktywny antyutleniacz. Neurotransmitery - związki biochemiczne regulujące przepływy impulsów elektrycznych w komórkach nerwowych. I wiele innych. Pijawka przekłuwając skórę wprowadza do organizmu pacjenta powyższe substancje lecznicze stymulując organizm. Obecnie takich biologicznie czynnych substancji wyizolowano ponad 150 a badania wciąż trwają.
3. Podczas leczenia pijawkami następuje „upust” krwi działając jak rodzaj pompy mobilizując w ten sposób do pracy cały układ krążenia człowieka jednocześnie aktywizując siły obronne do walki z procesem chorobowym.
Europejska pijawka lekarska – Hirudo medicinalis występuje w błotach torfowych, starorzeczach, łachach rzecznych, jeziorach narosłych czcią, i innych zbiornikach słodkowodnych wielu krajów świata. Występując naturalnie osiąga przeciętnie rozmiary 120 mm przy średnicy 10 mm a jej ciało może się kurczyć i wydłużać. Hodowcy pijawek przy intensywnym karmieniu uzyskują pijawki do długości 44 cm. Pijawki Hirudo Medicinalis stosowane do leczenia są hodowane wyłącznie w specjalistyczny ośrodkach, ponieważ muszą być przechowywane w sterylnych warunkach, aby nie przenosiły żadnej choroby. Musimy pamiętać również o tym, że pijawki stosowane w terapii są przeznaczone tylko dla jednej osoby i po odpowiedniej kuracji są likwidowane. W Polsce Hirudoterapia z użyciem pijawki Hirudo Medicinalis zazwyczaj używana jest wówczas, gdy medycyna konwencjonalna nie przynosi rezultatów. Hirudoterapiia od 2005 roku otrzymała status oficjalnej metody leczenia przez Amerykańską Agencje ds. Żywności i Leków (FDA).
Joanna Malik