Pożyczki pozabankowe, ujmując oględnie, do tanich nie należą. Jednak są dla wielu osób jedyną opcją na zdobycie gotówki. Dlaczego tak jest? 

Data dodania: 2010-04-01

Wyświetleń: 5070

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Przedstawmy zagadnienie odnosząc się do praktycznego problemu - pytania zadanego nam przez jedną z czytelniczek a mianowicie, jak niżej.

"Czy pożyczki pozabankowe są droższe niż te bankowe i czy są bardziej ryzykowne dla pożyczkobiorcy? Muszę wziąć pożyczkę a bank mi nie udzieli gdyż mam złą historię w BIK a do tego nie posiadam aktualnie stałej pracy. Mam mieszkanie własnościowe i gotowa jestem wziąć pozabankową pożyczkę hipoteczną, bo po prostu muszę. Na co powinnam uważać, gdzie, jak szukać stosunkowo tanich pożyczek poza bankami?"

Otóż istotnie, pożyczka pozabankowa udzielona przez firmę pożyczkową może być kosztowna, jej łączny koszt może być znacznie wyższy niż w przypadku pożyczek udzielanych przez banki. Takie pozabankowe podmioty udzielające pożyczek są nastawione właśnie na tych klientów, którzy nie mają szans na pożyczkę w banku ponieważ albo nie mają stałych dochodów - stałego zatrudnienia, albo mają złą historię w BIK, albo jedno i drugie razem.

Pożyczki pozabankowe udzielane są często pod zastaw nieruchomości i firmy pożyczkowe wykorzystują to, że pożyczkobiorca nie ma możliwości zaciągnięcia pożyczki w banku. Dlatego oferują pożyczki z wysokim oprocentowaniem rzeczywistym. Również w przypadku gdy pożyczkobiorca posiada stałe dochody ale ma złą historię w BIK, pożyczka pozabankowa jawi się często jako jedyna opcja na pozyskanie gotówki.

Trzeba przyznać że w takich przypadkach firmy pożyczkowe ponoszą większe ryzyko wiążące się z nieodzyskaniem pożyczki w ustalonym terminie albo i w ogóle. Jeżeli bowiem pożyczkobiorca owszem, posiada stałe dochody ale pożyczka nie została zabezpieczona hipotecznie (bo pożyczkobiorca nie posiada nieruchomości), wówczas ryzyko jest stosunkowo wysokie zważywszy złą historię w BIK i prawdopodobieństwo posiadania innych zobowiązań ze strony pożyczkobiorcy. Dlatego firmy udzielające pożyczek takim osobom chcą sobie powetować ewentualne straty poprzez ustalanie generalnie wyższego oprocentowania rzeczywistego.

Jednak jeżeli potencjalny pożyczkobiorca dysponuje zabezpieczeniem w postaci nieruchomości, warto popytać znajomych, rodzinę czy nie zechcieliby udzielić tańszej pożyczki pod hipotekę. Pożyczkobiorca może zaoferować takiemu potencjalnemu pożyczkodawcy odsetki które nawet jeśli będą np. dwukrotnie niższe od rzeczywistego oprocentowania firmowych pozabankowych pożyczek, to i tak będą atrakcyjne dla wielu prywatnych osób - potencjalnych pożyczkodawców. Udzielane pod hipotekę "pożyczki bez BIK", "pożyczki oddłużeniowe" itp. z firm pożyczkowych istotnie należy zaciągać z rozwagą. Jak wspomniano wcześniej, koszty takich pożyczek są wysokie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena