Na zaciągnięcie kredytu samochodowego decyduje się wiele osób – jest to najprostszy sposób na zakup nowego auta. Aby jednak finansowanie było w pełni dopasowane do potrzeb i przebiegło sprawnie, należy pamiętać o kilku kwestiach. Poznaj kilka ważnych wskazówek, dzięki którym zaciągnięcie kredytu nie będzie wiązało się z żadną niedogodnością.

Data dodania: 2022-06-01

Wyświetleń: 459

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Kredyt samochodowy – najważniejsze kwestie krok po kroku

Kredyt samochodowy to popularna forma finansowania – także wśród osób, które dysponują gotówką na jego zakup. Dzięki temu można utrzymać płynność finansową i nie obciążać nadmiernie domowego budżetu.

Kredyt samochodowy a określenie swoich oczekiwań

Jeśli zależy ci na tym, aby kredyt był w pełni dopasowany do potrzeb, rozważ różne typy finansowania. Do wyboru masz:

  • kredyt standardowy – w tym przypadku spłata zobowiązania oznacza pełne przeniesienie praw własności na ciebie; 
  • kredyt balonowy – cechą charakterystyczną jest niska miesięczna rata, a także opcja sfinansowania ostatniej raty balonowej, dzięki czemu stajesz się właścicielem auta i powoli spłacasz pozostałą część zobowiązania;
  • kredyt 50/50 – to tzw. jednoratowy kredyt na auto; na start wpłacasz 50% wartości pojazdu, a pozostałą część po upływie 12 miesięcy.

Na jaki kredyt samochodowy się zdecydować? Jeśli:

  • zależy ci na niskiej miesięcznej racie, wybierz kredyt balonowy;
  • chcesz maksymalnie obniżyć całkowity koszt finansowania, postaw na kredyt 50/50.

W pozostałych przypadkach klasyczna pożyczka samochodowa będzie dla ciebie dobrym rozwiązaniem.

Porównaj oferty kredytowe

Porównanie ofert kredytowych to podstawa, jeśli zależy ci na obniżeniu całkowitej kwoty do spłaty. A z pewnością do tego dążysz, bo nikt nie chce przepłacać – niezależnie od tego, na jaki typ finansowania się zdecyduje.

Pamiętaj, aby porównać nie tylko wartości oprocentowania, ale i inne opłaty pobierane przez bank. Znaczenie mają m.in. prowizja, ubezpieczenie. Z tego powodu dobrze jest przeanalizować poszczególne oferty pod kątem rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania (RRSO). Jest to wskaźnik, który uwzględnia odsetki oraz koszty pozaodsetkowe.

Warto także sprawdzić inne wymagania stawiane kredytobiorcy. Mowa m.in. o wysokości wkładu własnego – im niższy, tym mniej pieniędzy potrzebujesz na start. Przykładowo, decydując się na Kredyt niższych rat Toyota Easy w Toyota Banku (RRSO 11,79%), minimalna wartość wpłaty to 0%. Nie musisz mieć więc żadnych pieniędzy, aby uruchomić finansowanie. Pamiętaj jednak, że im wyższy wkład własny, tym niższa miesięczna rata – wyliczana jest bowiem w oparciu o cenę pojazdu pomniejszoną o wpłatę własną i wartość ostatniej raty.  

Sprawdź wymagane formalności

Chociaż formalności zwykle są podobne w każdym banku, warto poznać szczegóły dotyczące kredytowania. Aby zaciągnąć kredyt samochodowy niekiedy trzeba dostarczyć wiele dokumentów finansowych, a czasami wystarczy tylko oświadczenie o osiąganych dochodach. 

W inny sposób może być też wyliczana zdolność kredytowa. Dlatego należy skontaktować się bezpośrednio z pracownikiem banku lub dealerem współpracującym z daną instytucją finansową. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że wniosek kredytowy nie zostanie odrzucony już na wstępie.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena