Masz w planach zaciągnięcie kredytu samochodowego, ale chcesz upewnić się, że będziesz w stanie regularnie spłacać miesięczne zobowiązanie? Zanim złożysz wniosek poznaj wszystkie koszty finansowania i sprawdź, od czego zależy wysokość raty.

Data dodania: 2020-08-28

Wyświetleń: 794

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Koszty kredytu samochodowego – co wpływa na wysokość raty?

Polacy coraz chętniej decydują się na kredyty samochodowe, ponieważ w ten sposób mogą pozwolić sobie na zakup nowego pojazdu bez większego obciążenia domowych finansów. Nie muszą bowiem przeznaczać wszystkich swoich oszczędności, zachowując ich część na tzw. czarną godzinę. Wybór kredytu samochodowego nie może być jednak przypadkowy. Warto wcześniej poznać czynniki wpływające na wysokość raty, co pozwoli na ustalenie zobowiązania na optymalnym poziomie.

Od czego zależy wysokość raty?

Wysokość raty jest wypadkową wielu czynników. W najprostszym ujęciu zależy od okresu finansowania, oprocentowania, wpłaty własnej.

  • Okres finansowania

Im dłuższy czas na spłatę zobowiązania, tym niższa miesięczna rata. Spłata rozciąga się bowiem na wiele miesięcy, co pozwala na obniżenie wysokości kwoty.

  • Oprocentowanie

Oprocentowanie jest jednym z ważniejszych elementów, ponieważ na jego podstawie wyliczane są odsetki doliczane do części kapitałowej. Im jest niższe, tym niższa kwota odsetek.

Nie zawsze jednak niższe oprocentowanie oznacza niższą ratę. Wiele zależy od innych opłat pobieranych przez bank, np. prowizji.

  • Wpłata własna

Wpłata własna to nic innego jak kwota regulowana wraz z podpisaniem umowy. Stanowi procentową wartość pojazdu. Im jest wyższa, tym niższa miesięczna rata – wpłata własna jest bowiem odliczana od kwoty udzielonego kredytu.

Ile wynosi miesięczny koszt kredytu? Oblicz samodzielnie

Wiesz już, jakie są istotne elementy raty, więc czas oszacować jej wysokość. Z pomocą przychodzi kalkulator kredytu samochodowego, dzięki któremu szybko i wygodnie dokonasz wstępnej kalkulacji. Tego typu narzędzia działają w oparciu o zróżnicowane algorytmy, dlatego najlepiej korzystać z kalkulatorów dostępnych na stronie banków.

Załóżmy, że chcesz zaciągnąć Kredyt SMARTPLAN na nowe pojazdy dostępny w ofercie Toyota Banku (RRSO 7,86 %). W tym przypadku podajesz kwotę miesięcznej raty i wysokość wpłaty własnej. W odpowiedzi otrzymujesz informację o tym, jakie samochody będą dla Ciebie dostępne.

Przykład. Miesięcznie jesteś w stanie płacić ok. 2000 zł. Wybierasz okres finansowania wynoszący 4 lata. Wkład własny ustalasz na poziomie 30%. Kalkulator kredytu samochodowego pokazuje, że możesz pozwolić sobie na zakup takich aut jak m.in.:

  • AYGO – od 369 zł miesięcznie
  • Corolla Sedan – od 738 zł miesięcznie
  • RAV4 – od 1098 zł miesięcznie
  • Prius Plug-in – od 1515 zł miesięcznie.

Warto jednak pamiętać, że pozyskane dane mają wyłącznie charakter szacunkowy. Właściwa i wiążąca kalkulacja dokonywana jest bezpośrednio w banku lub u dealera.

Kalkulator kredytu samochodowego to przydatne narzędzie, dzięki któremu oszacujesz wysokość raty. W zależności od potrzeb możesz też zmieniać parametry w celu uzyskania optymalnej kwoty miesięcznego zobowiązania.

Reprezentatywny przykład dla Kredytu SMARTPLAN na zakup nowego samochodu w cenie 77008,03 zł, wpłata własna 29611,48 zł, czas obowiązywania umowy 48 miesięcy: Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 7,86 %, całkowita kwota kredytu (bez kredytowych kosztów) 47396,55 zł, całkowita kwota do zapłaty 57513,73 zł, oprocentowanie stałe 5,49 %, całkowity koszt kredytu 10117,18 (w tym prowizja 5,38 % (2549,93 zł) odsetki 7567,25 zł), 47 miesięcznych rat równych w wysokości 842,20 zł i ostatnią 48 ratą w wysokości 17930,33 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 2020-07-22 na reprezentatywnym przykładzie. Wymóg zawarcia dodatkowej umowy ubezpieczenia autocasco (AC) i z tytułu kradzieży (KR) dla kredytowanego samochodu, której kosztu nie da się przewidzieć - koszt niewliczony do RRSO.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena