Podstawowe informacje o kredycie samochodowym. Jakie zabezpieczenia stosują banki, co powinniśmy mieć na uwadze podczas zaciągania kredytu samochodowego.

Data dodania: 2012-10-08

Wyświetleń: 1325

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Życie bez samochodu byłoby dla wielu z nas bardzo ciężkie i skomplikowane. Już sam fakt, że wiele osób dojeżdża do pracy zmusza do zakupu jakiegokolwiek auta. Często jednak marzymy o sprawnym i w miarę ekonomicznym samochodzie, który niestety kosztuje. Jeśli nie stać nas na kupno samochodu, warto zastanowić się nad kredytem samochodowym. Jest to kredyt, z którym związane jest niemal zawsze obowiązkowe zabezpieczenie.

Banki stosują kilka rodzajów zabezpieczenia. Najpopularniejszym zabezpieczeniem kredytu samochodowego jest niewątpliwie przewłaszczenie. Polega na przeniesieniu prawa własności samochodu kredytowanego na bank. Dopiero po całkowitym spłaceniu kredytu samochodowego samochód zostaje naszą własnością. Kolejnym sposobem zabezpieczeni roszczeń może być zastaw rejestrowy, który zgłaszany jest do rejestru prowadzonego przez sądy rejestrowe. Jest to niewątpliwie jedna z najbardziej uciążliwych form zabezpieczenia. Procedura sprzedaży samochodu, na którym jest zastaw związana jest ze zgodę banku na sprzedaż auta kredytowanego. Niektóre banki udzielające kredytu samochodowego stosują depozyt karty pojazdu. Polega on na tym, że bank deponuje naszą kartę samochodu.

Ubiegając się o kredyt samochodowy powinniśmy mieć na uwadze rzeczywistą roczną stopę oprocentowania, prowizję oraz oprocentowanie kredytu. Kredyt samochodowy posiada zazwyczaj niższe oprocentowanie, niż kredyt gotówkowy, jednakże zważywszy na różnego rodzaju formy zabezpieczenia oraz obowiązkowe ubezpieczenie, często wolimy ubiegać się o kredyt gotówkowy, który przeznaczymy na zakup samochodu.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena