Na korepetycje decyduje się coraz więcej osób. Uczniowie zapisują się na dodatkowe lekcje nie tylko po to, aby nadrobić zaległości w szkole, ale także ze względu na ambicje swoje i swoich rodziców. Jak jednak wybrać korepetytora spośród tak wielu ofert?

Data dodania: 2009-10-25

Wyświetleń: 2806

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Nauczyciel ze stażem czy student?

Może się wydawać, że nauczyciel ze stażem ma lepsze predyspozycje do nauczania ze względu na swoje doświadczenie i wypracowane przez lata metody. Nie zawsze jednak jest to zaletą, gdyż zajęcia z taką osobą mogą przypominać zwykłe lekcje szkolne - szablonowe i... niezbyt ciekawe. Student zaś może mieć świeże pomysły, zapał do nauczania i lepszy kontakt w szczególności z dziećmi i młodzieżą. Jak widać, nie ma tu reguły i wszystko zależy od ucznia, jego potrzeb i poziomu nauczania.


Jaka cena taka jakość?

Co prawda cena nie jest elementem, który powinien w największym stopniu wpływać na decyzję, jednak podejrzanie nisko wygląda np. 10 zł za godzinę z... jakiegokolwiek przedmiotu. Najlepiej jest sprawdzić średnie stawki za godzinę (lekcyjną/zegarową) z wybranego przedmiotu w wybranej miejscowości. Ceny za korepetycje różnią się znacznie w zależności od przedmiotu, przy czym najdroższe są mało popularne języki i mocno wyspecjalizowane dziedziny, gdzie ceny sięgają nawet do ponad 100 zł za godzinę zegarową.


Korepetytor z polecenia

Przed wyborem korepetytora wypytaj znajomych o to, czy nie mogą Ci kogoś polecić. Ogłoszenie może być świetnie napisane, nauczyciel może mieć spory staż, przebyte liczne kursy i zdobyte certyfikaty, ale może mu brakowac umiejętności przekazywania wiedzy. Opinie znajomych pozwolą Ci na wstępne rozeznanie, jeśli jednak nie masz do nich dostępu, sprawdź czy na stronach internetowych uczniowie wypowiadają się na temat swoich korepetytorów.


Pierwsza lekcja gratis

Oferowanie bezpłatnej pierwszej lekcji pozwala nauczycielowi zorientować się w poziomie ucznia, zapoznać się z materiałem w szkole i, w przypadku przygotowania do egzaminu/poprawki, wstępnie określić ilość godzin. Uczeń zaś ma wtedy szansę przede wszystkim wstępnie zorientować się w stosowanych przez korepetytora metodach, jak również sprawdzić, czy odpowiada mu jego charakter.

Na pierwszej lekcji może okazać się, że nauczyciel prezentujący się w ogłoszeniu jako energiczny i pomysłowy, ma zamiar prowadzić lekcje na podstawie jednej przestarzałej książki, nie będzie się wysilał na szukanie dodatkowych materiałów, a regułki będzie dyktował z książki zamiast je samodzielnie wytłumaczyć. Może się jednak okazać, że jest on "strzałem w dziesiątkę", gdyż tłumaczy i prowadzi zajęcia w sposób zachęcający do dodatkowej nauki.


Jak więc wybrać korepetytora?

Przede wszystkim zapoznaj się z jak największą ilością ofert i wybierz tylko te osoby, które odpowiadają Twoim wymaganiom. Jeśli więc czeka Cię zagraniczny wyjazd, poszukaj native speaker'a lub osoby z pobytem w danym kraju i ewentualnie certyfikatamu potwierdzającymi wysoki poziom znajomości języka. Takie osoby najlepiej znają język mówiony, doradzą Ci także czego się spodziewać w danym kraju.

Dla małego dziecka wybierz osobę młodą, pogodną, która pracowała już z maluchami i ma mnóstwo pomysłów na to, jak zamienić naukę w zabawę. Powinna być to również osoba bardzo cierpliwa, która nie podda się nawet po kilku lekcjach z wyjątkowo niespokojnym dzieckiem.

Nawet jeśli wybrałeś/aś już konkretnego nauczyciela, zachowaj kontakty do pozostałych, którzy sprawili na Tobie pozytywne wrażenie. Niestety dość częstymi są sytuacje, w których korepetytorzy po kilku czy kilkunastu lekcjach rezygnują z różnych powodów, a uczeń zostaje wtedy na lodzie. Mając tzw. "listę rezerwową" możesz szybko umówić się na zajęcia z inną osobą.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena