Egzamin maturalny z języka angielskiego każdego roku wzbudza sporo emocji wśród uczniów liceów ogólnokształcących oraz techników. Matura z języka angielskiego obejmuje część ustną oraz pisemną.

Data dodania: 2014-04-25

Wyświetleń: 2263

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Egzamin maturalny z języka angielskiego

W 2014 roku egzaminy ustne będą odbywać się w dniach od 5 do 30 maja, natomiast pisemna matura z angielskiego odbędzie się w następujących terminach:

- matura na poziomie podstawowym - 7 maja o godz. 9:00,

- matura na poziomie rozszerzonym - 7 maja o godz. 14:00.

Część ustna egzaminu maturalnego z języka angielskiego trwa 15 minut, a jej celem jest przede wszystkim ocena sprawności mówienia przez ucznia. W trakcie rozmowy z egzaminatorem, maturzysta musi wykazać się znajomością angielskich struktur językowych oraz umiejętnością samodzielnego tworzenia wypowiedzi w tym języku nowożytnym. Każdy uczeń losuje zestaw egzaminacyjny, który obejmuje rozmowę z odgrywaniem roli, opis ilustracji (wraz z odpowiedzią na pytania egzaminatora) oraz wypowiedź na bazie materiału stymulującego. Na tym etapie przyda się znajomość popularnych zwrotów, w szczególności tych stosowanych podczas ustnej części egzaminu, w przypadku których nie ma nawet chwili na zastanowienie się nad doborem ciekawych słówek.

Część pisemna egzaminu maturalnego z języka angielskiego trwa nieco dłużej, a głównym zadaniem tej części jest ocena rozumienia ze słuchu oraz rozumienia tekstów pisanych. Maturzysta w części pisemnej musi również napisać tekst zgodny ze wskazówkami zamieszczonymi w arkuszu egzaminacyjnym. Może to być na przykład list, wiadomość elektroniczna bądź tekst z elementami opisu. Wypowiedź ta jest oceniania pod względem poprawności językowej, spójności, logiki oraz zastosowanych struktur gramatycznych.

Zarówno w trakcie części ustnej, jak i pisemnej matury z języka angielskiego, uczeń musi wykazać się znajomością struktur gramatycznych. Dlatego przed egzaminem maturalnym warto powtórzyć sobie takie struktury gramatyczne, jak: bezokoliczniki i formy osobowe, czasowniki posiłkowe, czasowniki modalne, czasowniki regularne i nieregularne, budowę słowotwórczą czasownika oraz czasy gramatyczne.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena