Odpowiedz na to pytanie jest prozaiczna, bowiem należy zacząć od wyboru problematyki badawczej, która ogólnie określona, przekształca się w temat pracy (nie mylić z tytułem). Tak naprawdę wybór ten jest wypadkową wielu czynników. W tym miejscu omówimy niektóre z nich...

Data dodania: 2009-08-30

Wyświetleń: 5101

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Odpowiedz na to pytanie jest prozaiczna, bowiem należy zacząć od wyboru problematyki badawczej, która ogólnie określona, przekształca się w temat pracy (nie mylić z tytułem). Tak naprawdę wybór ten jest wypadkową wielu czynników. W tym miejscu omówimy niektóre z nich:


1. Zainteresowania

Nie bez znaczenia są zainteresowania samego autora, którego może „odrzucać" na myśl o mniejszościach narodowych i ich wpływie na miejscową kulturę. Nie mam pojęcia dlaczego, ale może tak być. Przestępczość w powiecie nowosądeckim, też może kogoś pasjonować lub nie. Tak więc, pierwszym czynnikiem wyboru tematu pracy są zainteresowania studenta piszącego daną pracę. Jeśli Twoje zainteresowanie daną problematyką jest tak silne, że nie wyobrażasz sobie, że mógłbyś robić coś innego, to warto pójść właśnie w tym kierunku i wybrać temat, który odpowiada Twojej pasji. Bardzo możliwe, że przyda Ci się to w późniejszej karierze.


2. Promotor

Jednak to jeszcze nie koniec. Drugi ważny czynnik wiąże się z wyborem promotora. W sytuacji idealnej udajemy się do takiego, który choć trochę zna się na poruszanej przez nas problematyce. Tylko, że może być inaczej. Może nam np. zależeć z różnych względów na promotorze, który za nic nie chce przyjąć naszego tematu. Wtedy możemy się nagiąć, przegiąć, złamać... lub odwrócić na pięcie i pójść gdzie indziej. Sytuacja, w której promotor specjalizuje się w problematyce, którą chcemy podjąć, jest bardzo wygodna. Pomaga on nam wtedy w wyborze literatury, określaniu hipotez (przez wskazanie co może się sprawdzić, a co nie), a także w przypadku pracy badawczej może ułatwić prowadzenie badań i przez tzw. „znajomości" wprowadzić tam, gdzie chcemy je podjąć.


3. Dostępność

Kolejnym ważnym czynnikiem jest dostępność. Jeśli ktoś ma wujka, który jest prezesem dużego zakładu państwowego to wydaje się warte rozważenia wykorzystanie tego prostego faktu i np. przeprowadzenie badań na terenie zakładu. Wówczas nasz temat pracy musi się jakoś wiązać z problematyką organizacji, możemy badać np. kulturę organizacyjną, strukturę, sytuację zmiany, kryzys w organizacji itp. Jeśli zaś nie ma się takiego wujka, a promotor nie może lub nie chce pomóc, to mamy utrudnione zadanie. Oczywiście są instytucje, które prawdopodobnie byłyby zainteresowane współpracą ze studentami, ale musimy wziąć pod uwagę, że trzeba ich poszukać i przekonać. Jeśli masz dar nakłaniania innych do swoich racji to spróbuj. Ludzie po prostu mogą nam nie zaufać, bać się, że wykorzystamy zgromadzony materiał do „niecnych" celów, albo też po prostu nie chce im się nami zajmować, nie mają na to ani czasu, ani chęci. Nie chcę Cię w tym miejscu zniechęcać, gdyż wiele świetnych prac powstało pomimo takich przeciwności, niemniej powinieneś wziąć to pod rozwagę.


4. Realne możliwości

Co do czwartego czynnika wyboru tematu pracy, nie należy myśleć o rzeczach nierealnych, szczególnie na etapie pisania pracy magisterskiej. Praca magisterska ma sprawdzić nasze umiejętności, nabyte na studiach, a nie doprowadzić do odkrycia nowych praw rządzących światem. Trzeba się wykazać znajomością zasad metodologicznych i praktycznych, przez choćby sensowne wykorzystanie źródeł naukowych. Miło by było zostać odkrywcą, lecz w momencie pisania pracy dyplomowej lepiej nasze ambicje schować w kieszeń. Dlaczego? Przede wszystkim może nam się nie udać. Zwykle sięgając „za wysoko" napotykamy na pewne problemy i bardzo możliwe, że będą one w stanie nas skutecznie zniechęcić do dalszych wysiłków. Poza tym praca magisterska jest pierwszym poważnym sprawdzianem naszych naukowych możliwości, nie łudźmy się zatem, że jesteśmy świetnie przygotowani do tego, aby podołać górnolotnym wyzwaniom.

Czynnik ten wiąże się także z zasięgiem naszej pracy. Dokładnie zastanów się jakie zjawisko chcesz poddać analizie, na jakim obszarze i ile napisano na ten temat. Wybranie szerokiego tematu jak, np. bezrobocie w Polsce, a nawet w województwie mazowieckim, wcale nie jest dobrym rozwiązaniem. Aby go podjąć musisz przewertować góry materiału, zastanowić się co chcesz badać i w jaki sposób to zrobisz, tak aby ktoś później nie zarzucił Ci niekompetencji. Nie ma podstaw bać się tego, że wybierając wąskie zagadnienie nie starczy Ci materiału. Tego jest zawsze więcej niż potrzeba, należy tylko dobrze poszukać i wówczas możesz być przekonany, że wyczerpałeś temat.


Podsumowanie

Podsumowując, na wybór tematu pracy składają się cztery czynniki, warte uwagi:

1) nasze zainteresowania
2) zdanie promotora
3) dostępność
4) realne możliwości urzeczywistnienia planów.

Dla uściślenia dodam, że zawsze temat pracy magisterskiej powinien nas, choćby minimalnie interesować. Drogi studencie, spędzisz nad swoją pracą wiele godzin i wypijesz litry kawy nim ją wreszcie skończysz. Dlatego nie warto dobrowolnie poddawać się torturom i wybierać tematyki, która mówiąc delikatnie Cię nudzi, czy męczy. Oczywiście w trakcie pisania często okazuje się, że coś co uważaliśmy za zupełnie nieciekawe i niewarte uwagi takie nie jest. Może odkryjesz nawet dzięki temu swoje powołanie. Jednak doświadczenie mi mówi, że niekoniecznie tak będzie. Wówczas ostatni rok studiów będzie dla Ciebie pasmem cierpień i udręki.

Dobrze zastanów się nad wyborem tematu pracy. Problematyka nauk społecznych jest tak szeroka, że każdy znajdzie coś dla siebie. Nie musisz wspominać swojej pracy magisterskiej źle. Natomiast może ona być dla Ciebie powodem do dumy, doskonałym sprawdzianem Twoich naukowych umiejętności, a także przyczółkiem w drodze do późniejszej kariery.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena