Od wielu miesięcy obserwujemy nielogiczne zdawałoby się posunięcia wojny na Ukrainie. Bombardowanie ludności cywilnej, niszczenie infrastruktury krytycznej. Mówimy o zapędach terytorialnych, o bogactwie naturalnym ukraińskiej ziemi. A czy prawda nie jest zupełnie inna?

Data dodania: 2022-12-29

Wyświetleń: 104

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Prawdziwy cel Putina?

Każdy, kto pamięta czasy Związku Radzieckiego, wie o tym jak silny wpływ miała propaganda i fałszywy wizerunek cudownego kraju, gdzie wszystko jest wspaniałe, niesamowite, ale tylko na pokaz.

Można powiedzieć, że faktycznie zmiany zapatrywania Rosji na Ukrainę zaczęły się po euro 2012. Kto nie był, nie widział, może nie zrozumieć tego, o czym mowa, gdyż żaden artykuł, ani film nie przedstawi tego, co można dostrzec własnymi oczyma. Rosja tolerowała Ukrainę do czasu, aż w czasie przygotowań do Euro 2012, wpompowano w Ukrainę ogromne środki finansowe. Wizualnie zmieniło się wiele. Ukraina przestała być na ostatnim miejscu w Europie.

Dziś patrząc na swoje miasto lub polskie miasto, mamy wrażenie tego, że wszędzie jest tak samo. Niestety nie. Długo wstrzymywałem się z tym artykułem, gdyż nie chciałem aby został on odebrany jako wyśmiewanie, czy też krytykowanie. Pomiędzy pojęciami „na pokaz”, a „rzeczywistość” jest ogromna różnica. Faktyczna Ukraina przed rosyjskim atakiem w lutym 2022, wychodziła swoim wizerunkiem ponad Rosję.

Jeżeli chcecie tego dowodów, z łatwością znajdziecie je w internecie, w postaci wrzucanych tam filmów chociażby o wypadkach drogowych. Nie tylko koszmarny stan dróg, ale też wizerunek miast, ulic, zabudowy.

W chwili, gdy Ukraina zainwestowała swoje środki w zmiany, Rosja zeszła na ostatnią pozycję. A wojna i zachowanie rosyjskich żołnierzy potwierdziło tylko taki stan. Nie tylko kradzież sedesów, ale Rosjanie przebywający w ukraińskich domach, czy mieszkaniach, obok zamontowanych sedesów wybijali dziury w podłodze, aby tam załatwiać potrzeby fizjologiczne. Ponadto według zasłyszanej informacji turyści odwiedzający Rosję, muszą posiadać odpowiednie przepustki, aby znaleźć się na terenach, które nie są na pokaz.

W pewnym momencie Putin zauważył, że Ukraina ruszyła do przodu w swoim rozwoju i z roku na rok stawała się bliżej państw europejskich. Rosja to ogromne państwo, które od lat się nie rozwija. Poza kilkoma większymi miastami, wiele osad wygląda tak samo jak przed stu laty. Ale też budownictwo z okresu Związku Radzieckiego ma wiele do życzenia.

I może właśnie ten zupełnie pomijany temat ma tu ogromne znaczenie. Wizerunek, propaganda, ale przede wszystkim myślenie i funkcjonowanie jak za czasów komunistycznych, gdzie robiono byle jak, bez kreatywnej wizji, aby było, jest podstawą obecnych działań. Propaganda nie pozwala na ostatnie miejsce.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena