Sprawa o podział majątku jest, z oczywistych względów, trudna tak dla jednej, jak i drugiej strony. Bardzo często jest ona jednak, niestety, naturalną konsekwencją rozwodu - gdy małżonkowie nie podpisali wcześniej intercyzy i nie są w stanie porozumieć się dobrowolnie.

Data dodania: 2021-09-14

Wyświetleń: 503

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Dlaczego warto skorzystać z pomocy adwokata w sprawach o podział majątku

Jeśli wiemy, że wkrótce czeka nas taka rozprawa, warto odpowiednio się do niej przygotować i zatrudnić prawnika specjalizującego się w tego typu tematach. Dlaczego jest to o wiele lepsza opcja, niż reprezentowanie samego siebie przed sądem? Z powodu przynajmniej kilku czynników.

Lepsza znajomość przepisów

Adwokat od rozwodów https://adwokat-grzywna.pl/  specjalizujący się w sprawach o podział majątku potrafi w szybki sposób przeanalizować i zinterpretować odpowiednie przepisy prawne, dzięki czemu może on przygotować korzystną dla reprezentowanej przez siebie strony linię obrony. Prawo cywilne, a na nim opierają się przepisy dotyczące podziału majątku pomiędzy zwaśnionymi eks-małżonkami uznawane jest za jedną z trudniejszych gałęzi prawa, a co za tym idzie niedoświadczonej osobie dość trudno będzie samodzielnie przygotować się do rozprawy. Zatrudnienie doświadczonego adwokata jest wręcz konieczne, aby w ogóle mieć szansę na to, by sprawa skończyła się pomyślnie. Prawnik każdorazowo podejmie próbę przekonania sądu do racji swojego klienta na podstawie przepisów prawa w indywidualny sposób, ale dzięki swojemu doświadczeniu może on również wprowadzić w życie metody, które okazały się skuteczne przy poprzednich prowadzonych sprawach.

Neutralne spojrzenie na sprawę

Adwokat jest osobą postronną, nie utrzymuje pozytywnych ani negatywnych stosunków z żadną stroną postępowania. Oznacza to, że może on przeanalizować konkretną sprawę “na chłodno”, a jego osobiste odczucia czy opinie nie staną się przeszkodą w jej prowadzeniu. Właśnie dlatego może on zaoferować swojemu klientowi profesjonalną pomoc prawną oraz rzetelnie ocenić szanse na pozytywne zakończenie sprawy.

Prawnik specjalizujący się w sprawach dotyczących podziału majątki skupi się tylko i wyłącznie na okolicznościach sprawy. Warto mieć to na uwadze, ponieważ osoby, które decydują się same reprezentować swoje interesy przed sądem często tracą chłodną głowę. Zwyciężają negatywne emocje wobec przeciwnika procesowego czy po prostu stres, a to z kolei sprawia, że często nie są one w stanie odpowiednio uzasadnić swojego stanowiska. W takich przypadkach często kończy się to, niestety, zakończeniem postępowania sądowego wyrokiem korzystnym dla drugiej ze stron.

Uniknięcie błędów proceduralnych

Zatrudnienie do prowadzenia sprawy o podział majątku profesjonalnego prawnika gwarantuje również zminimalizowanie ryzyka przegapienia błędów proceduralnych czy rachunkowych  - a potencjalnych możliwości jest tu cała masa. Warto podkreślić, ze bardzo często nie wynikają one z winy jednej ze stron, a są błędem sądu - a, jak się okazuje, mogą mieć bardzo negatywne konsekwencje. Do błędów takich można zaliczyć np.:

  • nieprawidłowe ustalenie przez sąd składników majątku każdej ze stron
  • błędne dostarczenie (np. pod niewłaściwy adres) zawiadomienia lub wezwania (co może być przyczyną upłynięcia terminu sądowego na udzielenie odpowiedzi)
  • omyłki rachunkowe

Oczywiście, zdarza się równie często, że podstawowe błędy procesowe popełnia jedna ze stron postępowania. W każdym przypadku, prawnik będzie w stanie wykazać istnienie tych błędów oraz doprowadzić do ich usunięcia, zanim w negatywny sposób wpłyną na wynik postępowania dla jego klienta.

Przyspieszenie sprawy

Warto również podkreślić, że profesjonalne działanie prawnika jest w stanie znacząco przyspieszyć tok sprawy. Analiza dokumentacji, przygotowanie wniosków, interpretacja zapisów prawnych - podczas, gdy osobie samodzielnie się broniącej kłopoty sprawić może napisanie prostego pisma procesowego, prawnik będzie w stanie znacząco przyspieszyć te czynności, dając więcej czasu na przygotowanie strategii postępowania. To właśnie z tego - oraz z wcześniej wymienionych - powodu sprawy o podział majątku dużo częściej kończą się sukcesem tej strony, która skorzystała z pomocy prawnej, niż tej, która broniła się sama.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena