Technologia idzie do przodu, ludzie prześcigają się z wymyślaniu nowych rozwiązań, sposobów, aby żyło się nam łatwiej i lepiej. 

Data dodania: 2019-11-23

Wyświetleń: 309

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Ewolucja edukacji. Jak dostosować nauczanie do zmieniającego się świata?

Prowadzone są badania laboratoryjne mające na celu znalezienie nowych sposobów leczenia chorób; elektronika, wszystkie systemy są na coraz wyższym poziomie; wymyślane są również różne rozwiązania na to, aby być bardziej EKO, w trosce o nasze środowisko, a jak za tym wszystkim nadąża postęp w edukacji? Czy możemy w ogóle mówić o ewolucji w tej dziedzinie?

Szkoła XXI w. -czy coś się zmieniło?

Jeśli porozmawiamy z naszymi rodzicami, czy dziadkami na temat szkoły, możemy zauważyć jak bardzo się ona zmieniła. Obecna szkoła nie ma praktycznie nic wspólnego z tą sprzed kilkudziesięciu lat. Może tylko cel pozostał w niezmienionej formie -trzeba się uczyć. Zmiany są widoczne na każdym kroku. Zaczynając od samej góry zmienił się bardzo system szkolnictwa, praktycznie w każdym nowym roku mamy jakąś zmianę w reformie szkolnictwa, ustawach. Coraz częściej możemy spotkać także nowe rozwiązania, polegające na tworzeniu szkół innowacyjnych, podręczników, programów autorskich, opierających się zupełnie na innych zasadach, niż dotychczas. I dobrze! Jeżeli wszystko wokół się zmienia na lepsze, szkoła też może.

Nowe rozwiązania, widoczne na każdym kroku

Nowinki techniczne w szkole stały się już standardem. Każda placówka wyposażona jest w komputery z dostępem do sieci. Coraz popularniejsze stają się tzw. e-podręczniki, czyli książki w formie e-booków, z których dzieci korzystają na tabletach, dostępnych w klasie. Prawdziwą furorą okazały się tablice multimedialne, dzięki którym lekcje stają się naprawdę ciekawe. Pozwalają one na wyświetlanie filmów, gier, zadań angażujących wszystkich uczniów w zajęcia. Nie oszukujmy się, to dużo ciekawsze, niż słuchanie nauczyciela, przedstawiającego wszystko tylko w teorii. Nowe rozwiązania dotyczą również platform internetowych. Praktycznie wszystkie informacje na temat szkoły zgromadzone są w internecie. Znalezienie dziennika zajęć czy indeksu na uczelniach wyższych w formie papierowej może graniczyć z cudem. Taki postęp dał również większą możliwość edukacji dzieci i młodzieży niepełnosprawnej. Dostępne są specjalne oprogramowania na komputer, umożliwiające zrozumienie treści osobom niedowidzącym czy niedosłyszącym. Specjalne tablice z ćwiczeniami, e-booki, audiobooki, czy e-learning dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się -to działa!!

Technika, techniką, ale to nie wszystko!

Wraz z postępem nauczania zmieniają się również materiały dydaktyczne. Obecnie na rynku mamy tak szeroki wybór książek, atlasów, zabaw interaktywnych, że często nawet nie wiadomo co wybrać. Jeżeli porównamy dzisiejszy podręcznik, do tego sprzed 20 lat, zastanawiamy się czy to na pewno ten sam przedmiot. Książki przepełnione są grafikami, kolorami, aż chce się uczyć! Dużo łatwiej zapamiętać nam coś, co zobaczymy na zdjęciu, niż wyobrazić sobie to na podstawie opisu. Zaciekawienie dziecka danym tematem nie jest wcale takie łatwe, dlatego szkoła musi nieustannie zmieniać się i zaskakiwać.

Licencja: Copyright - zastrzeżona