Żylaki to coraz częstszy problem, z którym borykają się przede wszystkim kobiety, ale również mężczyźni. Badania pokazują, że choroba dotyka niemal połowy pań w Polsce i ok. 37 proc. panów, przy czym, wśród osób młodszych, do 35 r.ż., choruje 6 razy więcej kobiet niż mężczyzn. 

Data dodania: 2019-10-05

Wyświetleń: 458

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zdrowe nogi bez żylaków

Czym właściwie są żylaki, które mają tak duży wpływ na wygląd naszych nóg? Żylaki to nic innego jak zdeformowane oraz zbyt mocno poszerzone żyły. Najczęściej występują one na udach, na łydkach czy też pod kolanami. Są one wynikiem przewlekłej choroby żylnej, w skrócie PChŻ (ang.chronic venous disease)  Pojawiają się wtedy, gdy krew przestaje krążyć prawidłowo. W przypadku osoby zdrowej, krew która dopływa do nóg, powraca do serca przy pomocy mięśni, które wypychają ją w górę. Pompa mięśniowa w tym przypadku współpracuje ściśle z zastawkami znajdującymi się w żyłach, które sprawiają, że krew pod wpływem grawitacji nie spływa w dół. Osoby cierpiące na żylaki, mają zaburzony ten proces. W ich przypadku krew nie powraca do serca, tylko gromadzi się w żyłach sprawiając, że stopniowo się one poszerzają. Na samym początku objawy są dość znikome. Na nogach zaczynają się pojawiać pajączki, które tworzą siatkę płytko położonych żyłek w kolorze czerwonym bądź też fioletowym. Z czasem żyły poszerzają się coraz bardziej, zaczynają być wypukłe oraz kręte. W następnej kolejności na nogach pojawiają się znaczne przebarwienia, a całemu procesowi rozwijania się żylaków może towarzyszyć w tym czasie mnóstwo nieprzyjemnych dolegliwości. Mogą pojawić się między innymi skurcze łydek w nocy, swędzenie czy też pieczenie. Co wpływa na powstawanie żylaków?

Na powstawanie żylaków mają wpływ przede wszystkim geny. Bardzo wiele osób posiada wrodzony defekt tkanki łącznej, czyli tkanki, z których zbudowane są żyły człowieka. Taki defekt objawia się tym, że tkanka jest znacznie mniej sprężysta, a tym samym dużo łatwiej jest ją rozciągnąć. Natomiast gdy żyła zaczyna się rozciągać, a jej światło staje się znacznie powiększone, wówczas zastawka przestaje do końca spełniać swoje zadanie. Krew zatem nie przepływa już w sposób prawidłowy.

Oczywiście jest również wiele innych czynników mających wpływ na to, że żylaki powstają. Narażone są na ich pojawienie się przede wszystkim osoby, które mają znaczną nadwagę. Poza tym stojąca praca, siedzący tryb życia czy też noszenie butów na wysokim obcasie, także mogą się do nich przyczynić. Warto również wspomnieć o tym, że powstanie żylaków może wynikać z brania gorących kąpieli, podnoszenia ciężarów czy też noszenia butów opinających łydkę bądź też skarpet. Te czynniki w pojedynkę oczywiście nie sprawiają, że żylaki się pojawią. Jednak u osób mających skłonność do ich pojawienia się, mogą okazać się czynnikiem znacznie przyśpieszającym cały proces.

Jak można leczyć żylaki?

Przede wszystkim jeśli pojawią się pierwsze objawy żylaków, to należy udać się do lekarza flebologa, który wykona badania np USG Doppler w celu zdiagnozowania choroby i jej przyczyny, ponieważ żylaki kończyn dolnych to nie tylko problem estetyki naszych nóg, ale przede wszystkim jest to choroba, która jeśli będzie nieleczona, to może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Jakie są objawy niewydolności żylnej?

  • uczucie ciężkości i ból nóg 
  • obrzęki stóp, a także okolic kostek i łydek (w początkowej fazie choroby są to obrzęki ustępujące po "rozruszaniu się" lub ćwiczeniach, natomiast już w zaawansowanej - obrzęki trwałe)
  • ból w okolicach żył
  • parestezje (mrowienie, drętwienie), swędzenie, kłucie nóg
  • tzw. zespół niespokojnych nóg
  • nocne skurcze mięśni, głównie łydek
  • uwidocznienie żył podskórnych, które zaczynają przypominać pajączki
  • brązowo-czerwonawe podskórne przebarwienia

W nowoczesnych klinikach flebologicznych takich jak Kriocentrum - Leczenie i usuwanie żylaków z podwarszawskiego Józefowa, okolice  Otwocka, żylaków można się skutecznie pozbyć na kilka sposobów. Jednym z nich jest klejenie żylaków. Na czym to polega? 

Klejenie żylaków za pomoca klejów np metodą Venablock, to metoda leczenia niewydolności żylnej za pomocą kleju cyjanoakrylowego. Procedurę cechuję minimalna inwazyjność przy jednoczesnej bardzo wysokiej skuteczności usuwania żylaków. Według badań skuteczność wynosi ok. 97%. 

Inną dobrze znaną w Polsce metodą jest laserowe usuwanie żylaków. Metoda ta polega na tym, iż do światła żyły, która jest niewydolna, wprowadza się cewnik. Zakończenie cewnika emituje światło lasera. Energia ta natomiast sprawia, że żyła się obkurcza oraz zamyka. Ta metoda umożliwia zatem pozostawienie żyły, nie jest konieczne jej usuwanie. Żylaki, które natomiast są z daną żyłą połączone, szybko się zmniejszają. Po tym zabiegu nie jest wymagana hospitalizacja, dlatego pacjent może tak naprawdę od razu wrócić do swoich standardowych zajęć, choć nie jest zalecany nadmierny wysiłek. Kolejną bardzo skuteczną metodą usuwania żylaków jest zabieg wewnątrznaczyniowego leczenia EVRF. Na czym ona polega? W tym przypadku naczynia żylne są zamykane za pomocą urządzenia, które emituje fale radiowe o wysokiej częstotliwości. Emisja fal radiowych sprawia, że w naczyniu wytwarza się niezwykle wysoka temperatura, powodująca jego zamknięcie. Tkanki ścian żył zostają uszkodzone, żylak szybko się obkurcza. Następnie dochodzi do zrośnięcia i włóknienia. Resztki żylaka natomiast z czasem są wydalane przez komórki układu żernego. Metoda jest skuteczna, a jednocześnie pacjent po zabiegu może natychmiast wrócić do domu, bez konieczności hospitalizacji. Zabieg trwa ok 1,5H - usuwanie żylaków na jednej nodze i około 2.5H na obu kończynach.
Drobne żylaki tzw. pajączki na naogach najczęściej usuwa się za pomocą zabiegu skleroterapii - często też stosuje się jako uzupełnienie leczenia żylaków innymi metodami. Skleroterapia, czyli obliteracja, lub ostrzykiwanie żylaków – zabieg stosowany głównie w leczeniu przewlekłej niewydolności żylnej, której objawem są m.in. żylaki, żyły siateczkowate i teleangiektazje. Mechanizm polega na redukcji przepływu krwi w naczyniu przy zastosowaniu środków chemicznych

Warto też wspomnieć, że wszystkie te metody nie pozostawiają śladu po zabiegu i nie wymagają długotrwałej rekonwalescencji. Żylaki mają wpływ na estetykę całego ciała. Mogą również prowadzić do wielu poważniejszych stanów, nawet zagrażających życiu. Dlatego też warto zdecydować się na ich usunięcie przy pomocy jednej z metod, które obecnie są dostępne na rynku.
Więcej informacji o zabiegach, a także zdjęcia przed i po zabiegu znajdziecie na stronie kriocentrum.com

Licencja: Creative Commons
0 Ocena