Problem żylaków dotyczy w szczególności kobiet, a to właśnie przede wszystkim kobietom bardzo zależy na tym, aby ich nogi wyglądały pięknie i zdrowo. Na pojawienie się żylaków kończyn dolnych wpływ ma między innymi nasz tryb życia.

Data dodania: 2011-01-11

Wyświetleń: 1178

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Długie siedzenie przed komputerem, mało ruchu, zakładanie nogi na nogę to tylko niektóre z naszych przyzwyczajeń, które niekorzystnie wpływają na nasze nogi. W dążeniu do pięknych i zdrowych nóg starajmy się przestrzegać kilku rad.

Spędzaj aktywnie czas.
Wybierz się na basen, na rower lub na zwyczajny spacer. Wykonuj ćwiczenia gimnastyczne. Zapoznaj się ze specjalnymi ćwiczeniami, które są szczególnie polecane osobom z chorobami żylnymi, a które mogą mieć bardzo dobry wpływ na zdrowie Twoich nóg i między innymi: zmniejszają obrzęki na nogach, przyspieszają przepływ krwi w żyłach (dzięki czemu zapobiegają zakrzepicy), wzmacniają mięśnie łydek, zwiększają ruchliwość stawów skokowych, poprawiają funkcjonowanie mięśni przy przepompowywaniu krwi. Regularne ćwiczenia wpłyną korzystnie nie tylko na Twoje nogi, lecz również na cały organizm. W przypadku, gdy chorujemy na żylaki ilość i długość ćwiczeń powinna być dostosowana do zaawansowania choroby.

Dbaj o odpowiednią pozycję ciała.
Obecnie dużo czasu przebywamy w pozycji siedzącej, a dokładniej siedząc przed komputerem. Na dodatek wiele osób z przyzwyczajenia siada zakładając nogę na nogę - staraj się tego unikać i nie zginaj nóg w stawach kolanowych oraz biodrowych. W przypadku długotrwałego stania lub siedzenia pamiętaj o tym by często robić sobie przerwę. Poruszaj stopami, przespaceruj się, zrób przysiady. Jeśli masz taką możliwość unieś nogi i ułóż je tak, aby stopy i podudzie były powyżej serca. Również kiedy odpoczywasz leżąc staraj się oprzeć nogi np. o wysoką poduszkę.

Ubieraj się odpowiednio.
Nie ograniczaj swobodnego oddechu zbyt opiętymi ubraniami. Noś wygodne ubrania i buty. Wysokie obcasy noś okazjonalnie, a na codzień noś buty na niskim obcasie - najlepiej z dobrymi wkładkami. Noś wkładki ortopedyczne, jeśli masz płaskostopie.

Skonsultuj z lekarzem noszenie specjalnych bandaży lub pończoch.
Być może lekarz zaleci Ci noszenie specjalnych bandaży lub pończoch na podstawie stopnia zaawansowania Twojej choroby.

Zadbaj o prawidłową wagę.
Nadwaga jest czynnikiem, który może mieć wpływ na rozwój żylaków kończyn dolnych, dlatego staraj się zachowywać prawidłową masę ciała.

Zachowaj również ostrożność oraz skonsultuj się z lekarzem w przypadku, gdy palisz tytoń i przyjmujesz pigułki antykoncepcyjne.

Bibliografia:
“Encyklopedia zdrowia” pod redakcją Witolda S. Gumułki i Wojciecha Rewerskiego
“Żylaki. Program ćwiczeń ruchowych” Dr med. Thomas Klyscz, Dr med. Michael Jünger

Licencja: Creative Commons