Jakie są natomiast same objawy tej dolegliwości?
Przede wszystkim zapalenie języka może objawiać się zaczerwienionym koniuszkiem języka, niekiedy dochodzi także do zaczerwienienia całego języka. Co więcej, specyficznym objawem jest również występujące niekiedy owrzodzenie, niekiedy również język powiększa się. Można na nim zaobserwować charakterystyczne, białe plamki, które mogą być oznaką grzybicy. Jeśli więc takie objawy zaobserwujemy u siebie, na pewno warto się skontaktować z lekarzem, który oceni stan naszego języka i zadecyduje o najlepszym dla nas sposobie leczenia. Na pewno można nieco występujące dolegliwości złagodzić poprzez płukanie jamy ustnej roztworem sporządzonym z wodorowęglanu sodu. Może pomóc również miejscowa terapia antybiotykiem.
Jak zapobiegać i leczyć?
Zapalenie języka nie zawsze jest samoistnie występującą dolegliwością. Niekiedy może świadczyć również o innych chorobach, na przykład o cukrzycy (która coraz częściej zaliczana jest do grona chorób cywilizacyjnych) czy o kile. W każdym razie na pewno ważna jest wizyta u lekarza, który będzie w stanie dokładnie ocenić, co jest powodem zapalenia języka u danej osoby. Najczęściej bowiem zapalenie języka jest wywoływane przez infekcję wirusową czy bakteryjną, w jego leczeniu więc konieczna jest terapia miejscowa antybiotykami o działaniu przeciwgrzybicznym. Oczywiście możemy wyróżnić wiele czynników, które przyczyniają się do pojawienia i ogólnego rozwoju tego schorzenia.
W grupie wysokiego ryzyka na pewno znajdują się przede wszystkim osoby regularnie sięgające po papierosy, osoby spożywające alkohol w zbyt dużych ilościach. Schorzenie to może również dotyczyć osób, które nie dbają o właściwą higienę jamy ustnej, wówczas bowiem nie trudno o wdanie się jakiejś infekcji wirusowej czy bakteryjnej. W niektórych przypadkach można więc zapaleniu języka zapobiec.