Zespół Downa to poważna wada genetyczna, spowodowana dodatkowym chromosomem 21. Trisomia 21, tak nazywana przez lekarzy specjalistów, przyczynia się do powstawania szeregu objawów oraz wad wrodzonych, które są charakterystyczne dla zespołu Downa.

Data dodania: 2012-04-06

Wyświetleń: 1185

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jeszcze od niedawna osoby z wykrytym zespołem Downa były w dużej mierze izolowane od społeczeństwa, akceptacja wśród społeczeństwa pozostawiała wiele do życzenia, a dostęp do wiedzy dla rodziców był bardzo mocno ograniczony. Obecnie nastawienie do tej niepełnosprawności bardzo się zmieniło, wiedza (w dużej meirze dzięki popularności i łatwości dostępu do internetu) jest stosunkowo łatwo dostępna, łatwiej jest odnaleźć i nawiązać znajomość z innymi rodzicami / opiekunami dzieci z zespołem Downa. Te zmiany w społeczeństwie, w ilości wiedzy, sprawiają, że osoby z  tą wadą genetyczną mogą cały czas się rozwijać, mogą poszerzać swoje zainteresowania, swoje pasje, mogą "normalnie" funkcjonować w społeczęństwie, jeśli ich upośledzenie umysłowe nie będzie zbyt głębokie. Łagodne upośledzenie daje bowiem dość duże szanse na prowadzenie całkiem "normalnego" trybu życia. Za granicą istnieją ośrodki dla dorosłych osób z zespołem Downa, które zapewniają częściową opiekę, jednak osoby te są w dużej mierze samodzielne, mogą także podejmować się lekkich prac.

W przypadku wady genetycznej, jaką jest zespół Downa poza niepełnosprawnością umysłową możemy mówić jeszcze o szeregu innych wad, między innymi wrodzonych, które niestety bardzo często występują. U osób z zespołem Downa bardzo często diagnozuje się między innymi wrodzone wady serca (na przykład posiadanie wspólnego kanału przedsionkowo – komorowego), wady kośćca oraz wady przewodu pokarmowego. 

Dodatkowy chromosom jest przyczyną zespołu Downa. W zespole Downa poza wadami wrodzonymi możemy wyróżnić jeszcze szereg typowych objawów dla tej wady genetycznej, do których należą między innymi: oczopląs, zez, małogłowie, spłaszczony profil twarzy, tak zwane krótkie, twarde podniebienie, małe uszne małżowiny, krótka szyja oraz charakterystyczny fałd skórny na karku (pojawiający się przede wszystkim w okresie niemowlęcym).

Zespołu Downa nie da się wyleczyć, jednak odpowiednia rehabilitacja może bardzo dużo zdziałać w rozwoju osób z tą wadą genetyczną.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena