Żylaki są problemem powszechnym, który dotyka aż 68% kobiet i 57% mężczyzn. Często traktowane są wyłącznie jako niedoskonałość kosmetyczna, jednak tak naprawdę są chorobą, którą można zwalczyć. Istnieją sprawdzone sposoby, dzięki którym zminimalizujemy pojawianie się pajączków i żylaków na naszych nogach.

Data dodania: 2015-05-21

Wyświetleń: 1154

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Przyczyny żylaków

Na samym początku warto odróżnić pajączki od żylaków. Te pierwsze często są niewielkimi zmianami, które mogą być wynikiem niedoskonałości kosmetycznych. Liczne zmiany na całych nogach, którym towarzyszą bóle i skurcze, mogą jednak oznaczać żylaki. Są one ściśle związane ze zjawiskiem refluksu, w którym dochodzi do cofania się krwi. Powoduje to zastój żylny oraz wzrost ciśnienia w naczyniach, co skutkuje trwałym poszerzeniem się żył. Ulegają one znacznemu osłabieniu, pojawiają się także liczne odkształcenia, które to określane są właśnie mianem żylaków. Przypadłość ta najczęściej uwarunkowana jest genetycznie. Na powstawanie żylaków narażone są szczególnie osoby, których najbliżsi również cierpią na tę chorobę. Nie bez znaczenia jest również tryb naszego życia. Żylaki dotykają osoby, które przez większość dnia siedzą i unikają aktywności fizycznej. Warto zatem pobudzać krążenie w żyłach – najlepsze dla naszych nóg są spacery, jazda na rowerze oraz pływanie. Zmiany na nogach mogą być także efektem źle dobranej garderoby. Należy zatem zwracać uwagę czy nie uciskają nas skarpetki, spodnie czy legginsy. Do niszczenia ścian naczyń krwionośnych przyczyniają się także buty na wysokim obcasie, bowiem zmuszają one nasze łydki do dodatkowej, nienaturalnej pracy.

Leczenie żylaków

Odpowiedni tryb życia pozwoli zminimalizować ryzyko pojawienia się żylaków. Z postępującą chorobą możemy jednak równie skutecznie walczyć. Zadbajmy o regularną aktywność fizyczną – spacer wpłynie pozytywnie nie tylko na kondycję na naszych nóg, ale również na nasze samopoczucie. Warto zastosować także hydroterapię, które polega na naprzemiennych zimnych i ciepłych prysznicach. Nogi można również masować – w kierunku od stóp do ud. Tego typu zabiegi zmniejszają obrzęk oraz poprawiają krążenie w żyłach. Sięgnąć może także po środki farmakologiczne, które bez recepty można kupić w aptekach. Do wyboru mamy tabletki, maści, żele i plastry, których zadaniem jest wzmocnienie naczynek. W przypadku uciążliwych dolegliwości należy jednak zgłosić się do lekarza i rozważyć opcję usunięcia żylaków. Jest to możliwe dzięki specjalistycznym zabiegom, które są bezbolesne i całkowicie bezpieczne dla naszego zdrowia. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena