W okresie wiosenno-letnim nasze balkony mogą zamienić się w wielokolorowe zakątki. Posadzenie kilku roślin odmieni jego wygląd i sprawi, że będzie się prezentował dużo lepiej, my natomiast zyskamy piękny widok za oknem. Przedstawiamy najpopularniejsze kwiaty balkonowe.

Data dodania: 2015-05-21

Wyświetleń: 1382

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jakie kwiaty wybrać?

W sklepach ogrodniczych mamy ogromny wybór roślin balkonowych. Zachwycają intensywnymi kolorami, a ich ciekawy kształt przyciąga wzrok. Coraz chętniej eksperymentujemy także z mniej popularnymi odmianami, które w naszym kraju dopiero zdobywają popularność. Wybierając rośliny na balkon należy jednak zwrócić uwagę nie tylko na walory estetyczne, ale także wymagania kwiatów. Może się bowiem okazać, że wybrany przez nas gatunek na naszym balkonie nie przetrwa zbyt długo. Najistotniejsze jest umiejscowienie balkonu i dopasowanie do niego właściwych kwiatów. Na balkonie zacienionym, który wychodzi na stronę północną, najsłabiej będą kwitły rośliny światłolubne. Zdecydowanie lepiej będą się czuły na balkonie południowym. Tam z kolei nie należy sadzić gatunków, które lubią cień, bowiem szybko mogą one ulec poparzeniom. Wybierając rośliny balkonowe warto wziąć pod uwagę również czas ich kwitnienia – najlepiej sadzić gatunki, które kwitną od wiosny aż do samej jesieni.

Kwiaty na zacienione balkony

Za zacienione uznaje się balkony, które wychodzą na stronę północną i zachodnią. Najmniej słońca dociera od strony północnej – rośliny nasłonecznione są jedynie z samego rana oraz późnym popołudniem. Plusem jest fakt, iż przez cały dzień światło jest równomiernie rozproszone i nie występują znaczne wahania temperatur. Na balkony wschodnie światło pada od wczesnego ranka do południa. Temperatura jest równomierna, rzadko pojawiają się także silne i zimne podmuchy wiatru. W takich warunkach najlepiej czują się rośliny cieniolubne, wśród których największa popularnością cieszy się begonia stale kwitnąca i bulwiasta. W cieniu dobrze radzą sobie także stokrotki, fuksje, pierwiosnki i niezapominajki. Bez obaw posadzić możemy także bluszcz, żurawki, niecierpek Waleriana oraz dipladenie.

Rośliny lubiące słońce

Z wyborem roślin na słoneczny balkon nie powinniśmy mieć problemów, bowiem bardzo wiele gatunków dobrze radzi sobie nawet w pełnym słońcu. Warto jednak pamiętać, iż takie kwiaty najlepiej sadzić do dużych i jasnych doniczek – ciemne kolory absorbują promienie słoneczne. Zbyt mocne nagrzanie ziemi może doprowadzić do przegrzania i przesuszenia korzeni. Rośliny te potrzebują również regularne i obfitego podlewania, a w okresie bardzo mocnego nasłonecznienia warto je jednak ochronić przed poparzeniem. Na słoneczny balkon najchętniej wybieramy petunie, surfinie i pelargonie, dużą popularnością cieszą się również bratki. Do doniczek wsadzać możemy także sanwitalię, która uwielbia słońce, aksamitki, cynie oraz scewolę.  

Licencja: Creative Commons