Balkon w domu jednorodzinnym to miejsce szczególne, na którym cała rodzina spędza wspólnie czas, relaksując się na świeżym powietrzu. Bezpieczny wypoczynek wymaga jednak odpowiedniego wykończenia balkonu balustradą. Od tego, jakie elementy balustrady zostaną użyte, zależy jej trwałość i estetyka.  

Data dodania: 2019-05-15

Wyświetleń: 3224

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Elementy balustrady idealne do wykończenia domowego balkonu

 

  1.  Konstrukcyjne elementy balustrad
  2. Szklane balustrady do samodzielnego montażu 

 

Balustrady to konstrukcje wystawione na działanie warunków atmosferycznych, dlatego oprócz estetycznego wyglądu, muszą też charakteryzować się odpornością na zniszczenia, blaknięcie i inne uszkodzenia, które są wywołane panującymi na zewnątrz warunkami. Elementy do balustrad powinny więc być wytrzymałe, stabilne i ergonomiczne.

 

Konstrukcyjne elementy balustrad

 

Balustrada to konstrukcja, składająca się z trzech elementów: słupków podpierających, wypełnienia i poręczy. Wybór materiału zależy głównie od stylu, w jakim utrzymany jest dom, chociaż dużą popularnością cieszą się balustrady szklane i metalowe - obie wyglądają bardzo nowocześnie, są trwałe i łatwe w utrzymaniu w czystości.

 

obraz_111

 

To, jakie elementy balustrad zostaną wykorzystane w danym projekcie, zależy od sposobu montażu słupków podpierających. Najczęściej montuje się je od góry, chociaż wielu producentów i specjalistów zaleca, aby wybrać montaż od spodu lub od czoła płyty balkonowej, co znacznie zmniejszy ryzyko przecieków, ale jest też rozwiązaniem bardziej pracochłonnym i nierzadko mniej estetycznym.

 

Szklane balustrady do samodzielnego montażu

 

Montaż balustrady nie jest łatwy, ale można go wykonać własnoręcznie. Balustrady do samodzielnego montażu od q-railing to gotowe elementy, które wystarczy połączyć, korzystając ze wskazówek producenta.

 

Montaż elementów balustrad zaczyna się od wstępnego rozstawienia słupków. Każdy z nich powinien być ustawiony na około 65 mm od krawędzi balkonu lub ściany, oraz na odległość 1m-1,2m od kolejnego słupka. Ustawianie zaczyna się zawsze od pierwszego i ostatniego słupka, które stanowią wyznaczniki do rozmieszczania kolejnych elementów balustrady. Tak ustawione słupki należy zamocować do podłoża, a miejsce mocowania zamaskować rozetą maskującą q-railing.

 

Dalsze kroki zależą od rodzaju balustrady. Balustrady szklane wymagają zamontowania uchwytów na pręty i szkło. Do przygotowanych uchwytów przytwierdza się szklane tafle, stanowiące wypełnienie, a na końcu do balustrady przytwierdzana jest poręcz. Całość konstrukcji powinna być symetryczna i stabilna oraz wykonana z zachowaniem zasad estetyki i według wskazówek producenta.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
-1 Ocena