Nawet niewielki balkon można urządzić tak, aby był atrakcyjnym i pełnym zieleni miejscem. Wystarczy odrobina wyobraźni i właściwy dobór elementów wyposażenia, aby balkon zamienił się w piękną oazę, wprost stworzoną do relaksu.

Data dodania: 2015-05-20

Wyświetleń: 1169

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Balkon to w pewnym sensie namiastka ogrodu – możemy tu odpocząć na świeżym powietrzu, hodować rośliny ozdobne czy suszyć pranie. Nawet jeśli posiadamy niewielki balkon, warto jest dobrze przemyśleć jego aranżację. Okazuje się, ze wcale nie musimy dysponować wielkim metrażem, aby balkon był pięknym miejscem, w którym będziemy spędzać ciepłe, letnie wieczory.

Meble na balkonie

Wybór mebli, jakie staną na naszym balkonie będzie podyktowany przede wszystkim jego wielkością. Jeśli nie mamy do dyspozycji zbyt wielu metrów kwadratowych, warto zdecydować się na składane, ażurowe meble – ich lekka konstrukcja nie przytłoczy powierzchni, a także w razie potrzeby będziemy mogli szybko je złożyć. Ciekawym rozwiązaniem są stoliki montowane przy ścianie, które opierają się na składanych nogach. Po złożeniu zajmują niewiele miejsca i można szybko je ponownie złożyć.

Jeśli zdecydujemy się na meble balkonowe stałe, dobrym rozwiązaniem jest wybór takich, które pod siedziskami maja miejsce do przechowywania – możemy tam schować poduszki czy inne balkonowe akcesoria. Bardzo ciekawym pomysłem jest także samodzielne wykonanie mebli balkonowych z europalet. Można je wtedy idealnie dopasować do architektury balkonu i tym samym, lepiej wykorzystać dostępną przestrzeń.

Należy także zastanowić się nad montażem markiz lub specjalnych balkonowych zasłon. To na jakie rozwiązanie zdecydujemy się, zależy w dużej mierze od architektury balkonu i samego budynku. Markiza ochroni nas przed zbyt intensywnym słońcem oraz przed deszczem. Natomiast zasłony, które przypinamy na dole, tak aby nie rozwiewał ich wiatr, pozwolą na zapewnienie sobie odrobiny prywatności. Zastanówmy się także nad oświetleniem – jeden, centralny punkt może dawać zbyt intensywne, nieprzyjemne światło. Dlatego jeśli planujemy odpoczynek na balkonie nawet po zmroku, ustawmy tam lampiony, w których zapalimy świece lub niewielkie lampki stojące.

Rośliny

Na balkonie rzecz jasna nie może zabraknąć kwiatów. Najlepiej będą prezentować się zarówno rośliny kwitnące, jak i iglaki. Większe rośliny będą prezentowały się bardzo dobrze w ozdobnych donicach lub skrzyniach. Warto jest dobrać osłonki lub pojemniki na kwiaty tak, aby ich stylistyka była możliwie zbliżona do mebli ogrodowych. Balkon będzie prezentował się szczególnie piękne, jeśli ściany budynku pokryjemy zielenią. Dlatego ciekawym rozwiązaniem jest montaż wiszących kwietników, lub ustawienie dużego, schodkowego. Na takiej konstrukcji będziemy mogli ustawić doniczki z kwiatami i ziołami. Bardzo efektownie prezentują się także doniczki wiszące, z kwiatami których pędy będą swobodnie zwisać, a także donice umieszczone na balustradach.

Jak widać aranżacja pięknego balkonu nie jest trudnym zadaniem. Wystarczy jedynie dobrać właściwe elementy wyposażenia, które będą pasowały do dostępnej przestrzeni. A jeśli dodamy do tego piękne rośliny, balkon stanie się naszym letnim salonem, z którego nie będziemy chcieli się nigdzie ruszać.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena