Wiosna w pełni. Zazieleniły się ulice, parki i trawniki. Dziś podpowiemy, w jaki sposób zaaranżować przestrzeń balkonu lub tarasu tak, aby był pełen zieleni. Jakie rośliny warto zasadzić?

Data dodania: 2015-05-10

Wyświetleń: 1088

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jakie rośliny posadzić na balkonie i tarasie?

Dla osób mieszkających w bloku, balkon to czasem jedyne miejsce, w którym mogą sadzić kwiaty i spędzać wolny czas. Dzięki zainwestowaniu w dobrą aranżacje zieleni, nie będziecie zmuszeni do wycieczki do parku na drugim końcu miasta, aby się zrelaksować. Oto kilka propozycji kwiatów, które będą pięknie kwitły przez cały sezon.

Dla ozdoby

Kwiatowy repertuar, który możemy wprowadzić do swojego otoczenia jest bardzo szeroki. Niezależnie od stylistyki, jaką preferujemy, możemy znaleźć coś pasującego do klasycznej, nowoczesnej lub minimalistycznej aranżacji.

Na balkonach najczęściej używa się skrzynek, wiszących koszy lub doniczek ustawianych na pólkach i podłodze. Na tarasie częściej wybiera się donice stojące lub koszyki i innego rodzaju pojemniki. Oczywiście, zależy to od wielkości miejsca, jaki mamy do dyspozycji.

Do aranżacji tego typu przestrzeni warto wybrać rośliny o długim okresie kwitnienia, które będą stanowić ozdobę od wiosny do jesieni. Aby zyskać taki efekt możemy wybrać rośliny jednoroczne lub wieloletnie.

Do jednorocznych należą np. petunia ogrodowa, nasturcja większa, nemezja powabna, werbena ogrodowa, aksamitka rozpierzchła i wąskolistna, czubatka ubiorkolistna, Waleriana, Begonia stale kwitnąca i wiele innych.

Do wieloletnich zaliczamy np. pelargonie ogrodową, fuksję begonie bulwiastą, scewolę, dalię, skrętnik, tojeść, uczep rózgowaty itp.

Rośliny bądź ich nasiona możemy kupić w sklepie ogrodniczym. Aby cieszyły oko przez długi czas, powinniśmy je podlewać regularnie i dopasować ich wykorzystanie do warunków zewnętrzach np. ilości słońca, ustawienia balkonu lub tarasu a także siły wiatru.

Dla smaku

Jeśli lubimy aromat i smak świeżych warzyw i ziół, balkony i tarasy to dobre miejsca na stworzenie własnego ogródka. Warzywniak można założyć w prosty sposób trzymając się kilku zasad.

  1. Warzywa na balkonie lub tarasie w bloku trzeba regularnie podlewać i nawozić.

  2. Należy zwrócić uwagę na to, jakie warzywa chcemy uprawiać gdyż nie wszystkie nadają się do tego celu. Przykładowo rośliny dyniowate, kapustne i korzeniowe nie urosną na balkonie w bloku, gdyż potrzebują dużej ilości miejsca, ze względu na naturę wzrastania.

  3. Warzywa, jakie z powodzeniem możemy wyhodować to: rzodkiewka, pomidory koktajlowe, sałata, cebula, bazylia, majeranek, tymianek, mięta, rozmaryn, cebula, szczypior, rzeżucha, seler i pietruszka ( dla naci).

  4. Aby rośliny dobrze rosły, pojemniki muszą być odpowiednio dobrane. Najlepiej do tego celu nadają się głębokie pudła plastikowe, skrzynie, donice lub wiadra.

Posiadanie własnych warzyw to wspaniały sposób na obniżenie kosztów przeznaczanych na żywność oraz komfort, ponieważ wówczas doskonale wiemy, że spożywane przez nas jedzenie jest pozbawione chemii. Z kolei uprawa roślin ozdobnych to znakomity pomysł, zwłaszcza, jeśli chcemy urozmaicić sobie czas spokojnym zajęcie. Możemy w te czynności wdrążyć dzieci, dzięki czemu zdobędą one nowe umiejętności.  

Licencja: Creative Commons