Zadbany trawnik jest wizytówką naszego ogrodu. Aby uzyskać zadowalające efekty należy jednak wykonać niezbędne prace. Przedstawiamy 4 najważniejsze kroki do założenia bujnego i zielonego trawnika.

Data dodania: 2015-05-21

Wyświetleń: 1015

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

1. Przygotowanie podłoża

Odpowiedni rozwój trawnika i jego wzrost nie jest możliwy bez właściwie przygotowanego podłoża. Przed zasianiem trawy należy dokładnie oczyścić teren i usunąć z niego kamienie, chwasty i korzenie. Na małych powierzchniach możemy wykonać te prace ręcznie, wykorzystując grabie oraz szpadel. Przy większych trawnikach nieoceniona będzie pomoc glebogryzarki, która zdecydowanie przyśpieszy prace. W dalszej kolejności podłoże należy wyrównać, a po zasianiu trawy również zwałować. Dzięki temu nasiona zostaną dociśnięte do ziemi, przerwane zostanie także jej parowanie, co z kolei ułatwia podbieranie wody. Przygotowując podłoże warto zwrócić uwagę na jej odczyn pH – większość mieszanek najlepiej rośnie na ziemi lekko kwaśnej, lekkiej i próchniczej. W przypadku podłoża kwaśnego (pH poniżej 5,5) warto posypać je dodatkowo wapnem. Kilka dni przed siewem warto także zastosować odpowiednie nawozy, które zwiększą w glebie ilość azotu, fosforu i potasu.

2. Sianie trawy

Najbardziej optymalne terminy na zakładanie trawnika to przełom kwietnia i maja oraz sierpnia i września. W tym czasie najmniejsze jest ryzyko wystąpienia przygruntowych przymrozków, odpowiednia jest również wilgotność i temperatura powietrza. Nasiona najlepiej wysiewać w dni bezwietrzne, ale lekko pochmurne. Przed rozpoczęciem siewu warto rozruszać wierzchnią warstwę ziemi (można to zrobić grabiami), aby stworzyć lepsze warunku do przykrycia nasion. Trawnik o niedużej powierzchni możemy obsiać ręcznie, natomiast na dużych powierzchniach zdecydowanie bardziej efektywne będzie wykorzystanie siewnika.

3. Podlewanie

Jedną z najważniejszych czynności pielęgnacyjnych jest regularne podlewanie trawnika. Odpowiednie nawodnienie gwarantuje właściwy rozwój trawy, która staje się bujna i zielona. Szczególnie ważne jest podlewanie młodego trawnika – należy robić to niezbyt obficie, ale często (przynajmniej kilka razy na dobę).

4. Koszenie

Trawnik po raz pierwszy powinniśmy skosić, gdy źdźbła mają wysokość ok. 12 centymetrów. Trawa powinna zostać skrócona o połowę, jednak należy zrobić to delikatnie, aby jej nie powyrywać z podłoża. Należy kosić ją często, bowiem zbyt wysokie źdźbła mogą się zacząć łamać. Gdy trawa będzie już dużo silniejsza możemy zmniejszyć wysokość koszenia do 4 centymetrów.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena