Wielu osobom wydaje się, iż nie musimy specjalnie przygotowywać naszego ogrodu na przyjście zimy. Jednak należy wiedzieć, iż jest to ważne i powinniśmy wiedzieć, jak to zrobić.

Data dodania: 2015-11-18

Wyświetleń: 2037

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Przygotowanie ogrodu do zimy

Osłonięte drzewa oraz krzewy

Zima jest bardzo ciężką porą roku dla naszych roślin. Często zbyt niskie temperatury sprawiają, iż krzewy, a także rośliny, które znajdują się w naszym ogrodzie i nie są odpowiednio zabezpieczone, mogą zmarznąć. Tym samym na wiosnę mogą mieć zdecydowanie mniej kwiatów lub też przestać kwitnąć. Również zmienne warunki atmosferyczne, a także niskie temperatury mogą zniszczyć pozostałe wyposażenie naszego ogrodu, jak i również jego architekturę. Z tego powodu tak ważne jest odpowiednie zabezpieczenie wyposażenia naszego ogrodu, jak i również roślin przed mroźnymi miesiącami.

Przede wszystkim, jeżeli przygotowujemy ogród na nadejście zimy, powinniśmy zacząć od roślin. To właśnie one są najbardziej wymagające, a także szczególnie narażone na działanie niskich temperatur. Jak już wcześniej wspomniano, ujemne temperatury mogą być dla nich bardzo szkodliwe. Z tego powodu powinniśmy je odpowiednio zabezpieczyć. Jednak zanim to zrobimy, pierwszy etap to przede wszystkim pielęgnacja roślin oraz krzewów.

Wiele osób uważa, iż w sezonie jesiennym nie ma zbyt wiele pracy w ogrodzie. Jest to bardzo błędne myślenie, ponieważ w tym okresie, w naszym ogrodzie pracy jest najwięcej. Zanim zaczniemy osłaniać nasze rośliny oraz krzewy przed zimą, warto o nie zadbać. To właśnie w okresie jesiennym powinniśmy przyciąć gałęzie krzewów, a także usunąć martwe gałązki. Warto również dokładnie sprawdzić, czy nasze drzewa oraz krzewy nie mają połamanych gałęzi. Jeżeli tak, powinniśmy także się ich pozbyć. Kolejnym krokiem jest zabezpieczenie miejsca cięcia specjalnym preparatem. Powinien to być środek, który jest preparatem grzybobójczym. Dzięki temu, poprzez powstałą "ranę" w naszym drzewie, nie dostaną się do niego żadne szkodliwe bakterie oraz grzyby, które mogłyby spowodować jego chorobę. Jeżeli decydujemy się także na przycinanie gałęzi krzewów, powinniśmy pamiętać, iż często w okresie jesiennym tego typu rośliny posiadają owoce. Należy je pozostawić, ponieważ są one doskonałym źródłem pożywienia dla wielu ptaków, także w okresie wczesnej zimy. Sytuacja wygląda bardzo podobnie w przypadku bylin. Istnieją pewne rodzaje tego typu roślin, jak przykładowo Rudbeckia, czy też Achillea, które także w tym okresie, tak samo jak byliny, mają owoce. Je także powinniśmy pozostawić dla zwierząt. Warto dodać, iż w naszym ogrodzie możemy znaleźć także rośliny jednoroczne. Z tego powodu należy je wykopać, aby przygotować glebę na nadejście wiosny.

Jeżeli zadbaliśmy już o odpowiednią higienę naszych roślin oraz drzew i krzewów, możemy przystąpić do ich osłony. Zazwyczaj szczególnej osłony przed mroźnym wiatrem oraz śniegiem, a także niskimi temperaturami wymagają rośliny, które nie rosną naturalnie w naszej strefie klimatycznej. Z tego powodu warto zrobić rozeznanie, które krzewy oraz rośliny wymagają szczególnej opieki. Warto wiedzieć, iż najczęściej do zabezpieczenia roślin na zimę używa się agrowłókninę. Jest to bardzo popularny materiał syntetyczny, który nie tylko chroni rośliny przed niskimi temperaturami, ale także pozwala im oddychać. Doskonale przepuszcza powietrze, a także jest bardzo trwała i dzięki temu można ją używać kilka razy. Z tego powodu tak wiele osób decyduje się na jej zakup. Kolejnym przykładem materiału, który również jest bardzo popularny, to papier szary. Stopniowo zastąpiła go agrowłóknina, jednak wciąż wiele osób również decyduje się na jego wykorzystanie. Szczególnie dla krzewów polecana jest kora, a także trociny, które wysypuje się w okolicy rośliny. Są one doskonałe w przypadku, gdy zima jest mroźna, jednak nie ma śniegu. Wbrew pozorom śnieg jest bardzo przydatny dla roślin, ponieważ zapobiega przemrożeniom korzeni roślin. Jeżeli zima jest bezśnieżna, warto zadbać o to, aby nasze krzewy były obsypane korą. Równie często do ochrony roślin wykorzystywane są maty słomiane, jednak w przypadku, gdy nasza działka znajduje się w pobliżu lasu, jest większe prawdopodobieństwo, iż nasz materiał ochronny stanie się pożywieniem dla zwierząt.

Zadbane oczko wodne

Rośliny w naszym ogrodzie są ważne, ponieważ to w głównej mierze one nadają mu niepowtarzalny charakter. Jednak jeżeli pragniemy właściwie przygotować swój ogród na nadejście mroźnej zimy, powinniśmy także pomyśleć o pozostałym wyposażeniu naszego ogrodu. Często bardzo wiele osób posiada różnego rodzaju oczka wodne. Warto pamiętać, iż zanim nadejdzie zima, powinniśmy dokładnie je oczyścić. Jeżeli nie są one zamieszkałe przez zwierzęta, należy spuścić całą wodę ze zbiornika i kolejno dokładnie go wyczyścić, odłączając tym samym wszelkie urządzenia, takie jak miedzy innymi filtr oraz pompka. Także bardzo ważne jest odłączenie węża ogrodowego i wypuszczenie z niego wody, aby podczas mrozu nie rozsadziło tego elementu. Tak samo powinniśmy postąpić w przypadku oczka wodnego. Jeżeli oczyścimy go z wszelkiej roślinności, powinniśmy dokładnie usunąć z niego pozostałą wodę. Może się zdarzyć, iż zbyt niska temperatura spowoduje pęknięcie naszego zbiornika, ponieważ w jego zakamarkach będzie znajdowała się woda. Jednak jeżeli nasze oczko wodne jest zamieszkiwane przez zwierzęta, powinniśmy pamiętać, iż nie należy usuwać roślinności. Również należy zadbać o stworzenie przerębla w lodzie. Jednak nie powinniśmy robić tego mechanicznie. Idealnym rozwiązaniem będzie zrobienie dziury w lodzie za pomocą gorącej wody.

Uporządkowana architektura ogrodowa

Bardzo ważne jest również sprzątnięcie z ogrodu mebli. Warto je schować w suche miejsce, ponieważ niskie temperatury mają negatywny wpływ na materiał, z jakiego wykonane są meble ogrodowe, niezależnie od jego rodzaju. Jednak zanim je schowamy, powinniśmy je wcześniej dokładnie oczyścić, a w przypadku mebli drewnianych, odpowiednio zaimpregnować. W naszym ogrodzie bardzo ważny jest także trawnik. Powinien być on również odpowiednio przygotowany na nadejście zimy. Należy zgrabić wszelkie liście, jakie w sezonie jesiennym spadły z pobliskich drzew. Powinniśmy także go systematycznie kosić, ponieważ trawa może rosnąć nawet do połowy listopada. Jeżeli jesień jest sucha, należy także pamiętać o jego nawodnieniu, a także systematycznym nawożeniu.

Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak przygotować ogród do zimy. Jak można zauważyć, nie jest to takie trudne. Wystarczy jedynie trochę wiedzy oraz systematyczność, a nasz ogród na wiosnę znów będzie piękny.

Wbrew pozorom przygotowanie ogrodu do zimy nie jest takie trudne. Wystarczy jedynie dobrze poznać rośliny, a także drzewa oraz krzewy, jakie znajdują się w naszym ogrodzie i odpowiednio o nie zadbać. Warto także pamiętać o pozostałym wyposażeniu naszego ogrodu, ponieważ tylko właściwa impregnacja pozwoli cieszyć nam się z tej architektury w przyszłym sezonie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena