Coraz więcej pracodawców wymaga od swoich przyszłych pracowników posiadania uprawnień do obsługi wózków widłowych. Zatem w jaki sposób można tego typu uprawnienia zdobyć?

Data dodania: 2015-12-15

Wyświetleń: 1274

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jakim sposobem można zdobyć uprawnienia na prowadzenie wózków widłowych

Historia wózka widłowego

Wózek widłowy wbrew pozorom nie jest najnowszym wynalazkiem. Pierwsze wózki widłowe powstały w latach 20. ubiegłego stulecia. Z upływem czasu stopniowo wspomniane pojazdy udoskonalano, dzięki temu możemy obecnie cieszyć się ich nowoczesnymi funkcjami. Wielu osobom wózki widłowe kojarzą się z pojazdami, którymi możemy przewozić niewielkie ładunki. Jednak warto wiedzieć, iż towar, który możemy załadować na wózek widłowy może ważyć nawet 5 ton. Jednak ta waga jest uzależniona od rodzaju wózka widłowego, jakim się poruszamy. Bardzo wiele osób aktualnie ubiega się o zdobycie uprawnień na ten pojazd. Bez wymaganego zaświadczenia i ukończonego kursu, kierowanie tego typu pojazdem jest zabronione. Warto je zdobyć we własnym zakresie, ponieważ uprawnienia na wózek widłowy są coraz częściej wymagane przez wielu pracodawców. Jednak gdzie można zdobyć tego typu uprawnienia?

Gdzie można zdobyć uprawnienia do obsługi wózka widłowego?

Należy mieć świadomość, iż istnieje kilka możliwości zdobycia uprawnień na operatora wózka widłowego. Najmniej popularnym sposobem jest ukończenie kursu, którego podstawą jest program IMBiGS. Jest to kurs, na którego ukończenie zazwyczaj decydują się pracownicy pracujący na maszynach. Jednak warto pamiętać, iż jeżeli pragniemy zostać operatorem wózków widłowych, również za pomocą tego kursu jest to możliwe. Po ukończeniu szkolenia otrzymujemy specjalny certyfikat, który jest ważny w całym kraju.

Kolejną możliwością zdobycia uprawnień na wózek widłowy jest uczestnictwo w kursie obsługi tych pojazdów w dowolnym ośrodku szkoleniowym. Jednak powinniśmy pamiętać, iż w tego typu ośrodkach szkoleniowych kurs, w którym bierzemy udział powinien być zgodny ze schematem UDT, czyli Urzędu Dozoru Technicznego. Jeżeli jest inaczej, nie warto inwestować w tego typu szkolenie. Po ukończeniu szkolenia nie posiadamy jeszcze uprawnień do prowadzenia wózków widłowych. Dopiero nasz pracodawca może zaświadczyć, iż otrzymujemy tego typu uprawnienia na terenie jego zakładu, po ukończeniu wspomnianego kursu. Jest to rodzaj szkolenia, na który zazwyczaj swoich pracowników wysyłają pracodawcy, ponieważ otrzymany certyfikat jak już wcześniej wspomniano uprawnia jedynie do prowadzenia wózków na terenie zakładu. Jednak istnieje również możliwość ukończenia szkolenia, po którym nasze uprawnienia są ważne w całej Polsce. W tym przypadku kurs powinien być nie tylko opracowany przez UDT, ale także przez ten urząd zatwierdzony.

Posiadanie prawa jazdy dodatkowym atutem

Wiele osób sądzi, iż zdobycie uprawnień do obsługi wózka widłowego jest nie lada wyzwaniem. Często wielu ludzi zniechęca się do tego kursu, jednak niepotrzebnie. Obsługa tego typu pojazdu jest bardzo prosta. Warto dodać, iż jeżeli w przeszłości zdawaliśmy egzamin na prawo jazdy kategorii B, również z kursem obsługi wózków widłowych poradzimy sobie bez problemów. Warto pamiętać, iż obsługa zarówno samochodu osobowego, jak i wózka widłowego ma pewne wspólne cechy. Przede wszystkim oba pojazdy posiadają pedał hamulca, jak i również pedał gazu. Ponadto w zależności od modelu wózka widłowego, może on przykładowo posiadać dwa lub nawet więcej biegów. Prowadzenie tego typu pojazdu także nie różni się znacząco od prowadzenia samochodu osobowego. Z tą różnicą, iż wózek widłowy jest bardziej zwrotny. Oznacza to, że podczas wykonywania zakrętów musimy być bardzo ostrożni, ponieważ łatwo o wywrotkę zwłaszcza, jeżeli przewozimy dużo towaru.

Coraz więcej osób decyduje się na zdobycie uprawnień do obsługi wózka widłowego. Często są one niezbędne do podjęcia pracy w wielu zakładach, czasem zdarza się, iż pracodawca sam wyśle nas na szkolenie. Jednak musimy być świadomi, iż coraz mniej przedsiębiorców wysyła swoich pracowników na tego typu szkolenia. Obecnie kierownicy dużych firm oczekują, iż pracownik, który przyjmuje się na dane stanowisko, posiada takie uprawniania. Z tego powodu warto je wcześniej zdobyć.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena